Tibetský večer

Tibetský večer

Přijměte pozvání na Tibetský večer, který se koná u příležitosti mezinárodní kampaně Tibetská vlajka. Součástí večera bude vyvěšení Tibetské vlajky, vernisáž obrazů Současná tvář severovýchodního Tibetu a také promítání dokumentu (bude upřesněno). Rovněž budete mít možnost ochutnat tibetské speciality. Tibetský večer se koná 9. 3. od 17:00 ve velkém sále nuselské radnice, Táborská 30.

  • 16:30 hodin - VYVĚŠENÍ VLAJKY TIBETU
Vyvěšení vlajky je vyjádřením podpory nenásilnému boji Tibeťanů za autonomii a zachování národní identity a je součástí celosvětové kampaně „Vlajka pro Tibet“.

„Naše nynější solidarita s Tibetem je splátkou za pomoc a podporu v osmdesátých letech, kdy nás demokratický svět podporoval v zápase o lidská práva, a zároveň projevem solidarity k lidem v zemích, které nemají to štěstí žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

Vyvěšení tibetské vlajky připomíná povstání, které ve Lhase, hlavním městě Tibetu, vypuklo 10. března 1959 a bylo projevem odporu tibetského národa proti okupaci čínským režimem. Kampaň vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.
  • 17:00 hodin - ZAHÁJENÍ VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ SOUČASNÁ TVÁŘ SEVEROVÝCHODNÍHO TIBETU
Výstava fotografií je instalována v předsálí slavnostního sálu Nuselské radnice. Na několika panelech máte možnost spatřit tematicky rozdělené fotografie, které mapují život prostých lidí v Tibetu. Fotografie jsou rozděleny do několika tematických okruhů: tibetský způsob života, tibetská kuchyně, zvířata v Tibetu, městečka a lidé Tibetu. Výstava bude na Nuselské radnici k vidění od 9. do 17. března 2017.
  • 17.30 hodin - PROMÍTÁNÍ DOKUMENTÁRNÍHO FILMU - 
    Nechat strach za sebou -rozhovor Dhondupa Wangchena s Tibeťany o situaci v Tibetu natáčený před OH v Pekingu v roce 2008 - Dhondup byl za natočení filmu vězněn,na základě celosvětové kampaně AI byl v r. 2014 propuštěn, dnes žije s rodinou v USA. Natočený v roce 2008. Délka 25 minut.
  • 17.00 – 18.30 hodin - OCHUTNÁVKA TIBETSKÝCH SPECIALIT - ochutnat můžete klasický tibetský čaj, momo knedlíčky, masalu a Tsampa koule
Základem tibetského jídelníčku je mouka z praženého ječmene (tib. campa). Po přidání jačího másla, čaje nebo horké vody se v misce vytvarují malé kuličky, které se mohou také ochutit sušeným sýrem. Mléčné výrobky a maso jsou hlavní složkou jídelníčku nomádů. Tibeťané mají rádi také nudlové polévky se zeleninou a masem (tib. thugpa a thangthug). Svátečním pokrmem jsou masové knedlíčky (tib. momo), které se připravují v páře. Vzhledem ke studenému podnebí se v Tibetu pije mnoho čaje a typický tibetský čaj s jačím máslem a solí má sice specifickou chuť, ale také osvěžující účinky.

Partnerem a spolupořadatelem akce je Spolek Lungta. Hlavním cílem Spolku  Lungta je sloužit jako informační zdroj. Lungta se snaží zpřístupňovat české veřejnosti pravdivé informace o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře a tibetském buddhismu. Základním informačním zdrojem, který Lungta vydává, je systém TIBINFO na Internetu (www.tibinfo.cz).
pozvánka vlajka tibetu
Vytisknout