Se čtvrtkem 24. září 2020 se mění opatření proti nákaze COVID-19

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") informuje širokou veřejnost, že veškeré potřebné informace o testovacích místech na onemocnění covid-19 poskytuje specializovaná internetová stránka Ministerstva zdravotnictví ČR koronavirus.mzcr.cz , konkrétně specializovaná sekce této internetové stránky umístněna v levé části nazvaná Seznam odběrových míst.
Ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví ČR opět zpřísnilo pravidla, která mají zamezit šíření koronaviru. Tato omezení jsou reakcí na vysoké přírůstky nakažených v posledních dnech. Nová opatření začínají platit od čtvrtka 24. září 2020 a měla by platit 14 dnů.

Počet diváků na hromadných venkovních sportovních a kulturních akcích je omezen na 2.000, pokud se akce konají ve vnitřních prostorách na nejvýše 1.000 sedících lidí (500 osob v jednosektorovém režimu, 1000 ve vícesektorovém režimu). Toto opatření platí pro veřejné i soukromé akce. Do limitů se nezapočítávají pořadatelé, pokud jsou od účastníků odděleni. Limity neplatí pro akce konané podle zákona o právu shromažďovacím.

Od počtu 10 osob uvnitř a 50 osob venku lze akci konat jen v režimu, kdy každý má své místo k sezení, na kterém se převážně zdržuje. Výjimkou jsou schůze ústavních orgánů, soudů, výstavy nebo trhy a veletrhy. V případě opuštění svého místa k sezení musí lidé udržovat od ostatních dvoumetrový odstup.

Restaurace a bary budou muset od čtvrtka své prostory zavírat ve 22 hodin. Nadále platí, že do provozoven bude moci vstoupit pouze tolik lidí, kolik je míst k sezení. Zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 metru, a to s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu.

Také provozovny služeb, jako jsou kadeřnictví a holičství, musí dodržovat přísnější pokyny pro bezpečnější provoz. Týkají se například dezinfekce či dodržování společenského odstupu. Lidé s příznaky by do těchto provozoven neměli chodit a provozovatelé s příznaky by tam neměli pracovat.

Tato opatření jsou časově omezena na následujících 14 dnů, tj. do 7. října 2020 do 23:59 hodin.

Detailnější informace a originály "mimořádných opatření" ke stažení najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví na odkazu ZDE a novinky z této oblasti se zaměřením na hlavní město pak na stránkách pražské hygieny na odkazu ZDE .

Níže vám dáváme k disposici tři druhy letáků, které po rozkliknutí vedou na soubor PDF v tiskovém rozlišení.

Letáky ke Covidu-19 k datu 2020 09 24Letáky ke Covidu-19 k datu 2020 09 24Letáky ke Covidu-19 k datu 2020 09 24

Zveřejněno: 24.09.2020 – Vít Drbal