Pražané vytvořili rekord - za pět dní vytřídili více než 11 tun starých počítačů

Pražané vytvořili rekord - za pět dní vytřídili více než 11 tun starých počítačů Celkem 1291 starých počítačů odevzdali Pražané ve sběrové soutěži Praha plná počítačů. Obyvatelé hlavního města tak podpořili dobrou věc, zbavili se nepoužívaných počítačů a ještě pomohli své městské části vyhrát věcné ceny pro vybrané nemocnice a dětské domovy. Standardně se na sběrných dvorech vytřídí během 5 dnů okolo 80 počítačů, díky tomuto projektu se ale podařilo tento počet více než 15 x zvýšit. Soutěž probíhala od 1. do 5. dubna a pořádala ji nezisková organizace ASEKOL ve spolupráci s Hlavním městem Prahou.

Obyvatelé městské části Praha 4 odevzdali během pěti dní 409 starých počítačů a zajistili tak své čtvrti výhru v soutěži Praha plná počítačů. Druhé a třetí místo obsadily městské části Praha 13 a Praha Suchdol, jejichž obyvatelé donesli 145 a 144 starých počítačů. Získali tak pro své čtvrti věcné ceny, které budou předány dětským domovům a nemocnicím. Celkem Pražané během soutěže odevzdali neuvěřitelných 1291 přístrojů a postarali se o nový český rekord. Ten bude agenturou Dobrý den zapsán do České knihy rekordů.

„Jsem pyšný na obyvatele Prahy 4, kteří myslí ekologicky a podpořili svou městskou část v soutěži s charitativním přesahem. Díky nim naše městská část vyhrála televizor Samsung, který jsme se rozhodli věnovat Domovu na půl cesty Maják,“ říká Ing. Jiří Bodenlos (ČSSD), zástupce starosty Prahy 4. Městské části z druhého a třetího místa vyhrály pro své dětské domovy či nemocnice dotykové telefony, které společnost ASEKOL získala v rámci projektu Věnuj mobil. Za každý zapojený sběrný dvůr byl navíc vylosován jeden účastník soutěže, který vyhrál mobilní telefon od společnosti Samsung.

Soutěž měla Pražany upozornit na možnosti, jak se zbavit nejen starých počítačů, ale i dalších druhů elektrozařízení. „Pražané mohou v současnosti využívat velmi hustou sběrnou síť pro vysloužilá elektrozařízení,“ říká Kristina Mikulová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL. „Celkem čítá 1407 míst, které zahrnují sběrné dvory, prodejny a servisy elektroniky, e-boxy nebo třeba červené kontejnery. Právě ty Pražanům výrazně usnadňují třídění drobného elektra. V současnosti jich mají k dispozici 205,“ dodává Mikulová.

„Pražané mají skutečně nadstandardní možnosti třídění a recyklace starého elektra. Soutěží chceme občany města upozornit na tyto možnosti a připomenout jim, že třídit staré elektro je snadné a přínosné,“ říká Ing. Jiří Nouza (TOP 09), náměstek primátora hl. m. Prahy.

Praha plná počítačů také odkazuje na projekty Věnuj počítač a Věnuj mobil.  Díky nim mohou občané a firmy kdykoliv odevzdávat své staré počítače a telefony. Společnost ASEKOL ty nefunkční předává k recyklaci, funkční dětem z dětských domovů a pěstounským rodinám.

Více informací je k dispozici na http://envis.praha-mesto.cz nebo www.asekol.cz.

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy - www.praha.eu

_DSC6365.jpg

_DSC6372.jpg

_DSC6418.jpg

_DSC6466.jpg

_DSC6473.jpg

_DSC6488.jpg

_DSC6478.jpg

Více fotografií ZDE