Praha 4 ustupuje od používání plastových výrobků

Praha 4 postupně omezuje používání plastových výrobků na úřadu městské části a při všech jednáních rady, zastupitelstva a dalších orgánů. Jde zejména o balenou vodu a plastové kelímky. Chce tak přispět ke snižování produkce plastového odpadu, který poškozuje životní prostředí celé planety, nejen v místě, kde vzniká.

„Redukce využívání plastů je to nejmenší, co může městská část udělat. Ochrana životního prostředí je na každém jednotlivci a my nechceme prohlubovat problémy s plastovým odpadem,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě/Zelení).

Pro začátek se už pro dnešní pro jednání Zastupitelstva městské části Praha 4 přestaly nakupovat balené vody v plastových obalech. Každý zastupitel bude mít k dispozici kohoutkovou vodu ve skleničce. Dalším krokem je nahrazení malých plastových kelímků u pítek určených pro návštěvníky úřadu za papírové. V současné době je jejich využití zkoušeno u tajemníka úřadu a v krátké době jimi budou nahrazeny všechny kelímky u barelů s vodou.

„Nahradit plastové výrobky na jedno použití plastovými výrobky z recyklovatelného plastu není řešení. Zastupitelé proto budou mít nápoje ve skle, které lze používat opakovaně,“ komentuje tento krok starosta Petr Štěpánek.

Ani recyklovatelný plast nelze recyklovat donekonečna. Časem se z něho stane odpad jako každý jiný, a skončí na skládce nebo ve spalovně, v horším případě dokonce někde v přírodě. Ročně se ve světě vyprodukuje přes 300 milionů tun plastů. Konkrétně v Česku se ročně vyrobí kolem 20 tisíc tun plastového nádobí ročně, celkem vznikne 240 tisíc tun obalových plastů za rok.

Zveřejněno: 06.02.2019 – webmaster Roman Rogner
Vytisknout