Praha 4 si připomněla lidickou tragédii


Praha 4 si připomněla lidickou tragédiiPraha 4 si připomněla lidickou tragédiiZničení středočeské obce Lidice a vyvraždění mnoha jejích obyvatel nacisty 10. června roku 1942 si u „Záhonu 40 růží pro Lidice“ připomněla městská část Praha 4. Věnec v národních barvách zde v pondělí 10. června položil místostarosta Michal Hroza (TOP 09). Od tragické události letos uplynulo 77 let.

„Muži, ženy i děti z Lidic prožili v ten červnový den neuvěřitelnou lidskou tragédii, jakou si v dnešním světě s ústavními zárukami na ochranu života a majetku stěží dokážeme představit,“ uvedl místostarosta Michal Hroza. „Tuto hrůznou událost našich válečných dějin si musíme připomínat, protože lidská paměť je krátká a události, od kterých uplynulo téměř osm desetiletí, se stávají součástí dávné historie, jež už téměř nemá pamětníky.“

Pietní místo nazvané „Záhon 40 růží pro Lidice“ vytvořili v roce 1982 obyvatelé ulice Za Zelenou liškou a blízkého okolí z neudržovaného pozemku mezi domy. Ženy a děti upravily zanedbaný prostor, zryly záhon, za finančního přispění radnice zakoupily a vysadily růže. V současné době je toto pietní místo v péči městské části Praha 4. Radnice zde umístila do záhonu kámen s pamětní deskou, která všem kolemjdoucím připomíná tragédii Lidic a jejich obyvatel.


Zveřejněno: 12.06.2019 – Vít Drbal
Vytisknout