Praha 4 si připomíná výročí Pražského povstání 1945

Městská část Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra. Kvůli?aktuální pandemické situaci Praha 4 ani letos nepořádá hromadné vzpomínkové akce s účastí veřejnosti, pietní připomenutí historických událostí se konají s minimálním počtem účastníků.
V pondělí 10. května 2021 si městská část Praha 4 připomněla památku účastníků Pražského povstání a velitele povstaleckých vojsk v Praze generála Karla Kutlvašra položením věnce k památníku na náměstí, které nese generálovo jméno. Na snímku v popředí starostka Irena Michalcová (ANO 2011), kterou doprovázeli
1. místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS), místostarosta Michal Hroza (TOP 09) a radní Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Městská část Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra. Kvůli aktuální pandemické situaci Praha 4 ani letos nepořádá hromadné vzpomínkové akce s účastí veřejnosti, pietní připomenutí historických událostí se konají s minimálním počtem účastníků.

Nynější Praha 4 patřila k centrům povstání, není proto náhodou, že v jejích ulicích je mnoho pomníků a pamětních desek, které hrdinství i oběti Pražanů připomínají.

Pražské povstání ukázalo, že v českém národě existoval velký počet lidí, kteří jsou schopni a ochotni se ve jménu svobody obětovat a povstat proti silně vyzbrojenému nepříteli. V závěrečných bojích 2. světové války mělo spolu s celonárodním povstáním na ostatním území Čech a Moravy velký strategický význam, protože vázalo velké síly nacistického Německa a díky tomu došlo k zhroucení týlu německé armádní skupiny Střed. Šlo mimo jiné o jednu z největších bitev vybojovanou Čechoslováky v době 2. světové války.

Historici se stále snaží zjistit přesný počet obětí bojů Pražského povstání. Původní poválečný seznam rozšířili v posledních letech o téměř 1500 jmen na více než 3000. Stále procházejí matriky a kartotéky a snaží se vypátrat další obětí bojů o osvobození Prahy. Třetina známých obětí byla z území dnešní Prahy 4.

Ve čtvrtek 6. května 2021 dopoledne uctili na Roztylském náměstí na Spořilově památku spořilovských občanů, kteří přišli o své životy v letech 2. světové války, starostka Irena Michalcová (ANO 2011) a místostarosta Michal Hroza (TOP 09) a radní Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Ve čtvrtek 6. května 2021 dopoledne uctili na Roztylském náměstí na Spořilově památku spořilovských občanů, kteří přišli o své životy v letech 2. světové války, starostka Irena Michalcová (ANO 2011), místostarosta Michal Hroza (TOP 09) a radní Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

V odpoledních hodinách ve čtvrtek 6. května 2021 uctil v parku Jezerka památku padlých příslušníků Zpravodajské brigády 1. místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS).
V odpoledních hodinách 6. května 2021 uctil v parku Jezerka památku padlých příslušníků Zpravodajské brigády 1. místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS).

Zveřejněno: 07.05.2021 – Vít Drbal