Pouť Fidlovačka připomene nejen historii


Staropražskou tradici se zábavou pro děti i dospělé oživuje letošní zajímavá akce - Pouť Fidlovačka 2022. Společný projekt městských částí Praha 2 a Praha 4 umožní návštěvníkům poznat nejen historii Nuselského údolí, ale i současnost Folimanky. Ve dvou dnech (27. a 28. srpna 2022) si příchozí určitě přijdou na své!

Hlavní program je situován na sobotu 27. 8. do parku Folimanka na Praze 2 a do parku Na Fidlovačce v Praze 4. Doplňkový program je pak v neděli pouze v parku Folimanka.
 
Pouť Fidlovačka 2022 oživuje staropražskou tradici se zábavou pro děti i dospělé. Zároveň umožní poznat historii i současnost Folimanky. Akce se koná ve dnech 27. srpna v parku Folimanka (Praha 2) od 10 do 20 hod. a v parku Na Fidlovačce (Praha 4) od 13 do 19 hod. 28. srpna je pouťový program pouze v parku Folimanka (Praha 2) od 10 až 20 hod.

Park Folimanka:
Tradiční zábava pro děti a dospělé, ukázky dobových řemesel, lidové pochoutky, světské atrakce, ale také divadlo. Hudba a tanec. Chybět nebudou fakíři, kejklíři, harmonika a flašinet, ani pochod na chůdách a další lákadla pro všechny generace. V hlavním sobotním programu bude uvedena i ukázka z Tylovy hry. Budete si moci prohlédnout výstavu o historii a současnosti Folimanky, připravenou ve spolupráci s Muzeem města Prahy, odnést si publikaci (skládačku) o Folimance a také zasoutěžit formou kvízových otázek.

Park Na Fidlovačce:
Tradiční zábava pro děti a dospělé, loutkové divadlo.

Malé ohlédnutí:
Nuselské údolí (lidově i Jamrtál), ležící tehdy za hradbami Prahy, ožívalo každoročně ševcovskou lidovou veselicí od konce 18. století až do počátku století dvacátého, kdy bylo údolí postupně zastavěno a lidé i našli i jiné formy zábavy. Samotnou Fidlovačku učinil nesmrtelnou Josef Kajetán Tyl svojí hrou Fidlovačka, aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Jak jistě víte, zazněla v ní poprvé píseň Kde domov můj, která se později stala naší hymnou. Městské části Praha 2 a Praha 4 se rozhodly tuto tradici připomenout v roce, kdy uplynulo 100 let od vzniku Velké Prahy a připojení Vinohrad a Nuslí k Praze.

Pouť Fidlovačka připomene nejen historii

 27.08.22     AKCE Program Fidlovačka
  sobota         
  13:00 -   13:05 Zahájení programu   
Úvodní slovo

  13:00 -   19:00Řemeslné, prodejní a cateringové stánky  
Během celého programu na Vás čeká spoustu dobrot či drobností pro radost na řemeslných stáncích.

Manuálně zruční jistě ocení řemeslné stánky:

RAŽBA - Pod vedením pana pregéře si sami vyrazíte pamětní medaili, která funguje jako žeton do nákupního košíku.

PÍSAŘ - vyzkoušejte si psaní husím brkem a inkoustem vlastnoručně si podepíšete pamětní list.

KOVOTEPEC - pod vedením zkušeného kovotepce si vytepete šperk z měděného drátu.

DRÁTENÍK - naše drátenice vám pomůže si vyrobit drátované srdíčko zdobené korálky.

BRUSIČ - pojďte si vyzkoušet práci potulného brusiče a vyzkoušejte, jak se brousí na 100 let starém kamenném brusu.
  13:32 -   14:10Loutkové divadlo pro děti: Divadlo KAKÁ 
Idunčino kvítí
Malé holčičky mají své sny. A stejně tak kluci.
Ale věděli jste, že jejich hračky také sní? I ony mají své touhy, obavy a dokonce i neduhy.
Loutková pohádka Idunčino kvítí nás přenese do světa snů panenky Žofky a panáčka Žofa. Přejeme příjemný let.
Velice něžná pohádka o hlubokém přátelství, doprovázená autorskou hudbou a zpěvem.
  14:27 -   15:05Loutkové divadlo: Studio Damúza 
Špílmachr – Faust pohádka
Tradiční český loutkářský příběh mudrce a hříšníka Fausta. Špíl křupavý a vypečený jako bramborák! Faust nemůže najít svoje štěstí, a tak se obrátí na samotného Lucifera. Přinese mu ale pakt s ďáblem opravdu to, po čem touží? A proč zlobivé děti dostávají od čertů bramboru?
  16:02 -   16:45Loutkové divadlo: Loutky bez hranic 
Tři medvědi a drzá Máša
Medvědi šli na med, takže chaloupka je prázdná, Mášenka se v lese nudí, a tak vleze dovnitř oknem, jak to bude dál?
  17:02 -   17:45Kabaretní kousek pro děti i dospělé: Loutky bez hranic 
Kouzelník Eňo Ňuňo
Je trochu nemotorný, trochu nešikovný a trochu legrační, ale vždy se mu, možná omylem, podaří něco vykouzlit. Možná něco, co ani sám nechtěl… Humorný kabaretní kousek pro malé i velké diváky. 


Městská část Praha 4 Vás v sobotu 27.8.2022 od 13,00 hodin zve na Pouť Fidlovačka 22, která je oslavou připojení Nuslí k Velké Praze. Park Na Fidlovačce se otevře starým řemeslům, které si zájemci budou moci vyzkoušet. Ražba pamětní medaile, psaní husím brkem na pamětní list, tepání šperku z měděného drátu, broušení na 100 let starém kamenném brusu či výroba drátěného srdíčka pod vedením naší drátenice jsou dovednosti pro Vaše šikovné ruce. Drobné dárky zakoupené ve stáncích potěší nejedno srdíčko, ale pro ty, co souhlasí s pořekadlem, že láska prochází žaludkem, bude připraveno chutné občerstvení.

Loutkové divadlo KAKÁ naláká Vaše ratolesti na pohádku Idunčino kvítí - malé holčičky mají své sny. A stejně tak kluci. Ale věděli jste, že jejich hračky také sní? I ony mají své touhy, obavy a dokonce i neduhy. Loutková pohádka Idunčino kvítí nás přenese do světa snů panenky Žofky a panáčka Žofa.

Přejeme příjemný let. Těšit se můžete na velice něžnou pohádku o hlubokém přátelství, doprovázenou autorskou hudbou a zpěvem.

 

Loutkové divadlo Studio Damúza nadchne pohádkou Špílmachr – Faust – jež je tradiční český loutkářský příběh mudrce a hříšníka Fausta. Špíl křupavý a vypečený jako bramborák! Faust nemůže najít svoje štěstí, a tak se obrátí na samotného Lucifera. Přinese mu ale pakt s ďáblem opravdu to, po čem touží? A proč zlobivé děti dostávají od čertů bramboru?

 

Loutkové divadlo Loutky bez hranic – nám zahrají pohádku Tři medvědi a drzá Máša – krásný příběh jak šli medvědi na med, takže chaloupka je prázdná, Mášenka se v lese nudí, a tak vleze dovnitř oknem, jak to bude dál?

 

Kabaretní kousek pro děti i dospělé: Loutky bez hranic představí Kouzelníka Eňo Ňuňo, který je trochu nemotorný, trochu nešikovný a trochu legrační, ale vždy se mu, možná omylem, podaří něco vykouzlit. Možná něco, co ani sám nechtěl… Humorný kabaretní kousek pro malé i velké diváky.

 

Městské části Praha 2 a Praha 4 se rozhodly touto akcí, kdy uplynulo 100 let od vzniku Velké Prahy a připojení Vinohrad a Nuslí k Praze připomenout, že Nuselské údolí, ležící tehdy za hradbami Prahy, ožívalo každoročně ševcovskou lidovou veselicí od konce 18. století až do počátku století dvacátého, kdy bylo údolí zastavěno a rozmohly se jiné formy zábavy. Fidlovačku učinil nesmrtelnou Josef Kajetán Tyl svojí hrou Fidlovačka, aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Jak jistě víte, zazněla v ní poprvé píseň Kde domov můj, která se později stala naší hymnou.

 

Výstava k 100 letům připojení Nuslí k Velké Praze bude v parku k shlédnutí po dobu akce a Divadlo Na Fidlovačce Vám v tento den otevře k prohlídce své prostory.

 

Přijďte na pouť Fidlovačka 2022 za zábavou pro celou rodinu i za trochou putování v čase!

Aktualizováno: 26.08.2022 – webmaster Roman Rogner
Vytisknout