Poslední adresa: Praha 4 si připomíná oběti sovětských komunistických represí


Poslední adresa: Praha 4 si připomíná oběti sovětských komunistických represí

Pamětní tabulka na domě číslo 1151/3 ve Viktorinově ulici v Praze 4 připomíná od středy 11. května 2022, kdy byla za účasti představitelů MČ Praha 4, Ústavu pro studium totalitních režimů a velvyslanectví Ukrajiny na domě umístěna, jednu z mnoha obětí Stalinova režimu. V domě ve Viktorinově ulici bydlel Mykola Rossinevyč, tajemník Filozofické fakulty Ukrajinské svobodné univerzity v Praze. Zde byl 12. 5. 1945 zatčen příslušníky sovětské vojenské kontrarozvědky SMERŠ a odvlečen proti své vůli do Sovětského svazu, kde 10. 2. 1946 ve vězení zemřel.

Projekt Poslední adresa připomíná osudy lidí, kteří se stali obětí represí komunistického režimu. Na zdech domů, kde tito lidé žili v době svého zatčení, jsou umístěny pamětní tabulky velikosti dlaně nesoucí základní údaje o člověku, který se po zatčení na místo svého bydliště už nikdy nevrátil. Každá pamětní tabulka je věnována jednomu konkrétnímu člověku, má stejnou podobu a obsahuje stejné informace (jméno, povolání, rok narození, datum zatčení a úmrtí). Cílem projektu je vyzdvihnout osudy jednotlivých lidí, proto je jeho mottem: „Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka“. Tyto stejné nevelké tabulky tvoří dohromady společný neohraničený památník.

Projekt Poslední adresa je inspirován myšlenkou připomínání památky obětí holokaustu pokládáním kamenů zmizelých – Stolpersteine.

Více o projektu na webu http://www.posledniadresa.cz

Další foto v malé fotogalerii na odkazu ZDE .

Poslední adresa: Praha 4 si připomíná oběti sovětských komunistických represí

Aktualizováno: 12.05.2022 – Vít Drbal
Vytisknout