Otázky a odpovědi k projektu Praha 4 Bezdrátová

Poslední dobou je velmi diskutován projekt Praha 4 Bezdrátová, který bude ukončen ke konci ledna 2016. S radním pro bezpečnost a IT Zdeňkem Pokorným (Klub Tučňák) byli připraveny odpovědi na nejčastější otázky k projektu.

„Jak již bylo mnohokrát řečeno, musíme se jako městská část chovat zodpovědně a jako dobrý hospodář. Proto tento projekt musí skončit a ušetřené peníze můžeme investovat jinde, kde přinesou užitek větší skupině obyvatel. Jen mě mrzí, jakým způsobem se někteří lidé o ukončení služby dozvěděli. Narážím na mailovou informaci, kde provozovatel služby bez jakéhokoli řádného vysvětlení stroze informuje o ukončení tohoto projektu a rád bych se za něho touto cestou omluvil,“ uvedl radní Zdeněk Pokorný. „Věřím, že všichni uživatelé brzy najdou náhradní řešení a budou nadále Internet spokojeně užívat.“

1. Kdy bude poskytování služby ukončeno?
Služba bude ukončena v průběhu ledna, kdy budou postupně demontována jednotlivá technická zařízení.

2. Bude služba nějak nahrazena?
Městská část Praha 4 nebude nadále poskytovat připojení k Internetu zdarma ani žádnou jinou formou.

3. Zařízení, která si uživatelé služby nakoupili (antény, routery, modemy), bude možné nadále využívat?
Ano. Na Praze 4 působí několik firem, které poskytují službu s podobnými parametry a jsou cenově dostupné. Za cenu 150 – 250 Kč měsíčně poskytují připojení k bezdrátové síti společnosti Pranet (www.pranet.cz), SpořilovNet (www.sporilovnet.cz) a JMNET (www.jmnet.cz). Budeme-li mít informaci o nějakých dalších firmách, které poskytnou službu současným uživatelům projektu „Praha 4 bezdrátová“ za podobných podmínek, rádi je uvedeme v časopisu Tučňák či na webových stránkách městské části.

4. Kolik je uživatelů služby „Praha 4 Bezdrátová“?
Aktivně službu užívá kolem 150 uživatelů. Vzhledem k investici MČ Praha 4 v řádu milionů Korun a ceně provozu služby, která nás stojí více než 3 miliony Korun každý rok, je vyhodnocen tento projekt jako neefektivní a drahý. Z naší strany by se jednalo o nesmyslné plýtvání, kdybychom v něm pokračovali.

5. Proč služba končí v lednu a ne třeba na konci roku?
Služba byla na základě rozhodnutí rady MČ Praha 4 vypovězena v lednu letošního roku a nyní běží dvanáctiměsíční výpovědní lhůta.