Nakládání s odpadem v době koronavirové nákazy


Covid a odpady a roušky a karanténa

Třídit odpad mohou jen "zdravé" domácnosti, upozorňuje Ministerstvo životního prostředí ČR. Roušky vyhazujte do černé popelnice, ale v plastovém obalu, doporučuje Státní zdravotní ústav.

V nouzového stavu kvůli šíření viru COVID-19 je potřeba upravit i běžnou rutinu nakládání s domácím odpadem. Domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním nemají třídit odpad, ten navíc musí i do směsného kontejneru řádně zabezpečit proti potenciálnímu šíření nákazy kontaktem s odpadky. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů. Odvoz materiálu na sběrné dvory je nutné odložit na později.

Aby bylo možné udržet základní občanské služby jako svoz a likvidace odpadů, je potřeba chránit popeláře před kontaktem s nákazou. Běžný domácí odpad, který nepočká, musíte zabezpečit a až poté odložit do černé popelnice nebo kontejneru, odpady na sběrný dvůr ale odvezte až po ukončení mimořádných opatření. Pro domácnosti v karanténě také platí, že v době koronavirové pandemie nesmí třídit odpad do barevných kontejnerů. Více než obvykle je teď důležitá i základní poučka pro manipulaci s odpadky - řádně si umyjte ruce. A teď nejen po odnosu odpadků, ale i před ním.

Co s odpadem v době koronavirové pandemie radí leták Ministerstva životního prostředí ČR (PDF - klikni na obrázek).

Covid a odpady a roušky a karanténa

Zveřejněno: 02.04.2020 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 02.04.2020 – Vít Drbal
Vytisknout