Kriminalita v Praze 4 je nyní o dvacet procent nižší

policie pčr ilustrační foto
Ilustrační foto

Kriminalita v Praze 4 je v době nouzového stavu o 20 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to z údajů Policie České republiky. Je to v důsledku vyhlášeného nouzového stavu a s ním souvisejících omezujících opatření vlády. Podle policistů k tomu přispělo i zvýšení sankce u vybraných trestných činů.

Například v prvních dvou týdnech nouzového stavu poklesl počet spáchaných trestných činů na území městské části Praha 4 až o polovinu.

„Nejvýraznější pokles případů jsme zaznamenali u majetkové trestné činnosti, zejména pak u krádeží a vloupání do vozidel a objektů,“ uvedl vrchní komisař vnější služby obvodního ředitelství Policie ČR pro Prahu 4 major Jan Simmerl.

Policisté v současné době zaměřují svou činnost především na dodržování omezujících nařízení vlády, jako je například povinnost nošení roušek, nedovolené shromažďování většího počtu osob nebo kontrola dodržování opatření spojených s prodejem zboží nebo nabídkou služeb. Denně tak policisté provedou na území Prahy 4 až pět set kontrol dodržování mimořádných opatření a ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí prověří v průměru 20 provozoven.

Od 12. března do 30. dubna 2020 například zjistili v 691 případech nedodržení povinnosti nosit roušky, ve 360 případech pohyb osob v rozporu s přijatými opatřeními. Tyto přestupky ale většinou vyřešili na místě domluvou.

„Jsem opravdu ráda, že se trestných činů u nás výrazně ubylo a naši obyvatelé se mohou cítit bezpečněji, přesto mne stále trápí počet vloupání do bytů a nebytových prostor nebo vykrádání automobilů,“ uvedla předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4 Lucie Michková (ODS) a dodala: „Navíc je mi jasné, že tento stav nepotrvá věčně a že se musíme připravit na to, že se s obnovením obvyklého života bez omezení se může trestná činnost opět zvýšit.“

A jaká doporučení k současné situaci mají, na základě dosavadních zkušeností, policisté z Prahy 4 pro naše obyvatele? Být obezřetní při nakupování ve velkých prodejnách, dávat si pozor na kapsáře. Stále platí pravidlo, že vozidlo není trezor, tedy nenechávat nic ve vozidle, ale ani například jízdní kola na nosičích osobních automobilů.

Zveřejněno: 13.05.2020 – Vít Drbal