Klub Uličník se stěhuje se před základní školy

V Praze 4 se v srpnu otevřel nízkoprahový klub pro děti a mládež. Není to ovšem ledajaký klub, ale speciálně upravený autobus s názvem Uličník. Vstup je zdarma a kromě volnočasových aktivit pro děti a mládež nabízí také poradenství a podporu při řešení obtížných životních situací. Mobilní klub stál ve středu 26. srpna naposledy u OC Arkády Pankrác, se začátkem školního roku se přestěhuje přímo k základním školám. Prvními jsou ZŠ Poláčkova a ZŠ Jílovská.

Poslední den na prázdninovém stanovišti si nenechala ujít starostka městské části Praha 4 Irena Michalcová (ANO 2011).

„Je to první nízkoprahové zařízení pro děti a mládež na naší městské části a jsem velmi ráda, že takový klub máme,“ uvedla Irena Michalcová. „Všechny děti si nemohou dovolit placené kroužky, navíc v současné době řada škol volnočasové aktivity kvůli doporučením ministerstva školství zřejmě oseká, proto je klub Uličník právě v této době potřebný více než kdy jindy,“ vyzdvihla význam klubu.

Děti si v autobusu mohou zahrát různé stolní hry, mají možnost popovídat si nebo sejít se s kamarády a je v něm i prostor pro psaní domácích úkolů. Cílem je vytvořit prostor, kde se budou návštěvníci cítit bezpečně. Takové prostředí pak umožnuje preventivně působit na děti a mládež, aby se zabránilo možnému rozvoji rizikového chování včetně takového, které by mohlo vést ke konfliktu se zákonem.

Praha 4 až dosud na svém území nízkoprahové zařízení pro děti a mládež neměla. Lucie Michková, předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4, autobus Uličník objevila v Praze 3 v loňském roce a rozhodla se, že tento zjevný handicap zkusí vyřešit.

„Uličník nabízí zajímavou a neobvyklou formou podporu dětem a dospívajícím při řešení obtížných situací, a tím zvyšuje jejich šanci uspět v dalším životě,“ uvedla Lucie Michková. „Může jít o složité situace v rodině, ve škole, mezi vrstevníky nebo těžkosti související s dospíváním. Základem je citlivá komunikace s dětmi, na které je tento projekt postavený,“ zdůraznila Lucie Michková.

Provozovatelem autobusu je organizace R-mosty, která má dlouholeté zkušenosti v práci s dětmi a mládeží zvláště ze sociálně slabého prostředí. Projekt byl podpořen z grantu hlavního města Prahy v oblasti prevence kriminality pro rok 2020.