Informace pro občany Ukrajiny


V souvislosti s válkou na Ukrajině Ministerstvo vnitra ČR (MV) pro začátek připravilo řadu opatření. Ta se týkají jak samotné pomoci Ukrajincům, kteří na našem území již pobývají, tak i nově příchozím do republiky. Pro první skupinu jsou určeny letáky se zeleným orámováním, pro druhou, která bude zřejmě narůstat, pak letáky s orámováním oranžovým.

Ukrajinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, si v případě konce platnosti povolení mohou standardně požádat o jeho prodloužení. V případě těch, kteří zde pracují na krátká víza, není prodloužení možné, nedovoluje to evropská legislativa. Zejména pro tyto případy jsme přichystali možnost žádosti o zvláštní titul, tzv. speciální dlouhodobé vízum. O toho vízum je možné požádat na regionálních pracovištích OAMP (odboru azylové a migrační politiky - seznam a kontakty ZDE ) před skončením platnosti stávajícího víza. Udělování tohoto víza by mělo být na počkání.
Poté již stačí domluvit se se zaměstnavatelem a požádat na Úřadu práce o povolení k zaměstnání. Informace pro tyto případy jsou v zeleném přiloženém letáku, další informace jsou zde: https://www.mvcr.cz/ukrajina .
Informace jsou zároveň komunikovány s NNO (nestátní neziskové organizace), které poskytují poradenství na pracovištích OAMP a na Centrech na podporu integrace cizinců.

Nově příchozí Ukrajinci mohou do ČR vstoupit v rámci bezvízového styku, nepotřebují tedy po dobu 3 měsíců k pobytu žádné vízum. Nicméně předpokládáme, že se budou chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, i oni tedy mohou požádat o speciální dlouhodobé vízum. Mnoho z těch, co nově přijíždí, má v ČR nějaké zázemí – rodinu, kamarády, takže část z nich nebudou potřebovat žádnou asistenci. Tito cizinci ale nesmí zapomenout na splnění registrační povinnost na Policii ČR.

Pro ty, co toto zázemí nemají (nemají prostředky pro zajištění ubytování, nemají na území rodinu nebo známé), je připravena pomoc v rámci v pátek schváleného Programu Ukrajina. Takové osoby budou nasměrovány do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234), kde proběhne jejich registrace (včetně vyřízení speciálního dlouhodobého víza) a dále budou rozvezeni do dalších ubytovacích zařízení. Kapacita Programu Ukrajina na „první záchyt“ je zhruba 5000 míst.
Pokud víte, že ve vašem okolí již někdo došlo k hromadnému poskytnutí ubytování (například silami kraje, neziskových organizací), není nutné, aby všichni nově příchozí cestovali do Vyšních Lhot.
Žádosti o speciální dlouhodobá víza je možné vyřídit na regionálních pracovištích OAMP. Tam je možné objednat se hromadně, a to přes email: ukrajinakraje@mvcr.cz .
V návaznosti na tuto žádost kontaktuje MV příslušné pracovníky, kteří se domluví na podrobnostech. Informace pro nově příchozí jsou v oranžovém přiloženém letáku.

Pro ukrajinské občany byla též zřízena telefonická linka, která funguje nyní v režimu 7/24 na telefonním čísle: +420 974 801 802 a email: ukrajina@mvcr.cz. Infolinka momentálně stíhá vyřizovat počet volajících.

Veškeré nové informace se MV i krizové štáby krajů snaží ihned vkládat na web: https://www.mvcr.cz/ukrajina

Žadatelé o víza, jejichž pasy zůstaly po evakuaci konzulátů na Ukrajině v držení MZV, mohou kontaktovat resort kvůli jejich navrácení. Postup na stránkách MV ČR na odkazu ZDE .

Po klinutí na obrázky níže si můžete stáhnout letáčky jako PDF (nebo celý balíček pak ZDE cca 6MB)

Informace pro občany Ukrajiny
Informace pro občany Ukrajiny
Informace pro občany Ukrajiny
Informace pro občany Ukrajiny

Vloženo: 27.02.2022 – Vít Drbal   |   Zveřejněno: 27.02.2022 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 07.03.2022 – Vít Drbal
Vytisknout