Co nově platí v rámci koronavirových opatření od 9. července 2021

Vláda ČR s platností od pátku 9. července 2021 zavedla změny, které se týkají především prokazování bezinfekčnosti a cestování. Dopad budou mít opatření například na návštěvy restaurací, kulturních akcí, ale i na návrat do republiky a nástup do práce při pobytu v cizině.

Mezi hlavní změny patří to, že k prokázání bezinfekčnosti již nebude stačit jedna dávka očkování (u dvoudávkových vakcín) ale budou potřeba dvě dávky a odstup od ukončeného očkování v délce dvou týdnů. Dále také platí „bezinfekčnost“ ještě 180 dní po prodělané nemoci COVID-19. V ostatních případech, kde je bezinfekčnost vyžadována, bude muset být doložena testy.

Při vstupu na území ČR (například návrat z dovolené) musí všechny osoby, které pobývaly v posledních dvou týdnech v cizině více než 12 hodin v zemích s rizikem výskytu onemocnění COVID-19, minimálně vyplnit a předložit „Příjezdový formulář.
Další postup a činnosti se pak liší podle toho, do jaké míry rizika výskytu onemocnění COVID-19 je příslušná země zařazena. I zde budou mít v opatření jisté úlevy osoby „plně očkované“ a ty, které již nemoc prodělaly – viz prokázání bezinfekčnosti.

Komplikací při návratu do zaměstnání může být fakt, že zaměstnavatelé nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraničí nikoho, kdo se neprokáže negativním laboratorním testem, samotesty nestačí. I zde ale budou mít výhody plně naočkovaní. Více informací o možnosti získání (stažení) certifikátu o očkování (testování, prodělané nemoci) najdete na odkazu ZDE .
Problémem pro nástup do práce může být to, že podle míry rizikovosti země (zemí), ze které lidé přijíždějí, se například RT-PCR testy mohou udělat nejdříve až pět dní po příjezdu. Do výsledků testů musí lidé zůstat v samoizolaci.

Co aktuálně platí, najdete na odkazu na stránkách vlády ZDE a další informace pak najdete na COVID PORTÁLU na odkazu ZDE (oblast Aktuální opatření).

K prokazování bezinfekčnosti lze použít i "Validační aplikace" pro chytré telefony Tečka a čTečka .

covid portál - https://covid.gov.cz/

Aktualizováno: 10.07.2021 – Vít Drbal