Chcete pomoci Ukrajině?


Ukrajinci zažívají těžké chvíle, mnozí se naházejí v místech, kde se bojuje, nebo v bezprostřední blízkosti bojů, mnozí jsou na útěku. A všichni potřebují pomoc. Nejrychlejší způsob, jak pomoci, je finančně přispět do sbírky některé z organizací, které mají zkušenosti s pomocí uprchlíkům nebo s pomocí lidem v místech vojenských konfliktů. Přímou pomoc ukrajinské armádě organizuje ambasáda Ukrajinské republiky v Praze.

Člověk v tísni
Tým Člověka v tísni (https://www.clovekvtisni.cz/) působí na východě Ukrajiny dlouhodobě a pomáhá lidem, kteří jsou zasaženi ozbrojeným konfliktem. Prostředky použije na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců. Přispět je možné opakovaně i jednorázově do sbírky SOS Ukrajina. Platbu na účet je možné provést bankovním převodem nebo kartou.

Charita ČR
Pomoc vyhlásila také Charita Česká republika (https://www.charita.cz/), výtěžek sbírky pomůže lidem zasaženým válkou zajistit základní životní potřeby. Platbu lze provést na webových stránkách organizace na odkazu ZDE . Kromě základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší je součástí intervence i poskytnutí psychologické pomoci uprchlíkům.

Český červený kříž
Veřejnou finanční sbírku vyhlásil také Český červený kříž (https://www.cervenykriz.eu/), který poskytuje humanitární pomoc určenou nemocným a raněným na Ukrajině již od roku 2014. Ve spolupráci s Ukrajinským červeným křížem se podílí na zajišťování zdravotnického materiálu pro mobilní zdravotnické týmy Červeného kříže na Ukrajině. Přímý link na stránku s údaji k platbě najdete ZDE . O pomoci dodávkami krve a krevní plazmy se zatím jedná. Nastane-li potřeba krve od českých dárců, zveřejní Červený kříž výzvu na svých webových stránkách. Nastane-li potřeba náboru dobrovolníků pro aktivity ČČK bude vše zveřejněno na webových stránkách.

ADRA ČR
Finanční sbírku vyhlásila také ADRA ČR (https://adra.cz/), která má na Ukrajině svou pobočku. Finanční dary tak budou smysluplně pomáhat lidem zasaženým konfliktem, a to konkrétně na zajištění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel. Link pro platby je hned na úvodní stránce v hlavním obrázku.

Diakonie ČCE
Na pomoc lidem Ukrajině otevřela finanční sbírku také Diakonie Českobratrské církve evangelické (https://www.diakonie.cz/). Link pro platby je hned na úvodní stránce v hlavním obrázku.

Ukrajinské velvyslanectví
Zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR (www.czechia.mfa.gov.ua - občas bohužel nejsou stránky díky přetížení nebo útokům zvenčí dostupné - pozn. red.) disponuje bankovním účtem 304452700/0300 , na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Dárci tak zasílají finanční dar přímo ukrajinskému státu bez prostředníka. Za shromážděné finanční prostředky zastupitelský úřad Ukrajiny nakupuje obranný materiál. Alternativně lze místo webu velvyslanectví navštívit jejich facebook ( @UkraineEmbassyinCzechia ), kde je také řada dalších údajů včetně těch pro finanční či materiální pomoc. Twitter velvyslanectví pak najdete zde: @UKRinCZE .

Pomáháme Ukrajině spolu
Jde o humanitární projekt organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva (https://u-e-p.eu/cs/startup-contact-2-2/), která od roku 2014 poskytuje přímou pomoc obětem války na východě Ukrajiny, ukrajinským vojákům, dětem zraněných i padlých vojáků, dětským domovům i sirotčincům poblíž frontové linie.
Projekt aktuálně potřebuje hlavně dezinfekční prostředky, obvazový a lékařský materiál, taktická škrtidla a tlakové obvazy na zastavení krvácení, jiné zdravotnického vybavení pro ošetřování traumatických poranění, léky proti bolesti a na nachlazení, na popáleniny či protizánětlivé prostředky.
Věci je možné donést po předchozí telefonické domluvě do kanceláře organizace, která bude mít v nejbližší době svou pobočku také v Praze 4 v Táborské ulici 372/36, kde ji městská část poskytla nebytové prostory. O otevření pobočky na Praze 4 vás budeme informovat.

Finanční podpora prostřednictvím neziskových organizací a občanských iniciativ
je současné době výrazně upřednostňována před pomocí materiální!


Pomáháme Ukrajině - BANNER

Aktualizováno: 01.03.2022 – Vít Drbal
Vytisknout