COVID-19: Od soboty platí další změna v opatřeních


Nová a přísnější opatření Vlády ČR proti šíření pandemie koronaviru, která začnou platit o půlnoci z pátku 29. 1. 2021 na sobotu 30. 1. 2021, ještě víc omezí život v České republice. Vláda naopak nezměnila podmínky pro výuku ve školách. I nadále proto chodí do školy jen první a druhé třídy a také děti z mateřských a speciálních škol.

O rozvolňování opatření chce vláda začít jednat až ve chvíli, kdy bude v nemocnicích hospitalizováno s nemocí COVID-19 kolem 3000 až 4000 pacientů místo současných zhruba 6000.

Níže přinášíme zkrácený přehled těch nejdůležitějších informací a změn. V závěru článku pak najdete odkazy na příslušné dokumenty vlády.

Obchody a služby

Vláda nově zakázala prodej na trzích, v tržnicích a ve stáncích. Jinak se v obchodu a ve službách nic nemění. Nadále zůstávají otevřené pouze obchody nabízející životně nezbytné zboží, tedy obchody s potravinami, drogerií, krmivy, dětskou obuví a oblečením, květinami a dalším sortimentem vyjmenovaným ve vládních nařízeních.
Uzavřena zůstává většina služeb v provozovnách, především kadeřnictví, pedikúra, fitness a wellness centra.

Nemocnice

Návštěvy v nemocnicích jsou opět zakázané, dosud byly povolené za přísných hygienických podmínek. I nadále je ale možné v nemocnicích navštěvovat pacienty v terminálním stadiu nemoci či dětské pacienty a také je dovolena účast otce u porodu.

Domovy pro seniory

Navštěvovat seniory v domovech důchodců a v Léčebnách dlouhodobě nemocných je stále možné za dodržení platných podmínek, kterými je negativní antigenní či PCR test ne starší než 48 hodin a také respirátor FFP2.

Ubytování

Poskytování ubytovacích služeb je další změnou, nově je možné ubytování opravdu pouze pro služební cesty. Dosud možnost ubytování využívali i lidé, kteří přijeli lyžovat i s rodinou, stačilo čestné prohlášení. Nyní je možné poskytnout ubytování v hotelu jen člověku, který se prokáže potvrzením od zaměstnavatele nebo objednavatele služby.
Lidé mohou i nadále cestovat na vlastní chalupu. Přenocovat na horách mohou i lidé, kteří si chalupu pronajmou. Naopak není možné se ubytovat na ubytovací smlouvu.

Skiareály

Vleky se nespustí. Vláda navíc zpřísnila provoz lanovek, takže už nemohou převážet ani pěší turisty nebo sáňkaře. Jednodenní návštěvy horských středisek naopak omezeny nejsou.

Autoškoly

Autoškoly mohou nadále fungovat, ale dochází ke změně, kterou je povinné využívání respirátoru FFP2 v automobilu.

Antigenní testování

Vláda rozhodla, že testovat se zdarma pomocí antigenních testů mohou Češi jednou za tři dny. Doposud to bylo jednou za pět dnů. Tato změna však platí až od pondělí 1. února 2021.
Testy placené z veřejného zdravotního pojištění vláda už dříve prodloužila na neurčito, protože jsou dobrým nástrojem, jak odhalovat bezpříznakové lidi s nemocí COVID-19.

Dokumenty vlády:
Ministři na tiskové konferenci po jednání vlády.
Ministři na tiskové konferenci po jednání vlády
Aktualizováno: 29.01.2021 – Vít Drbal
Vytisknout