Bouře Sabine omezuje i škodí v metropoli

Kvůli silnému větru byla v Praze přijata některá preventivní opatření. Uzavřena je Zoologická zahrada hl. m. Prahy, do odvolání jsou uzavřeny pražské hřbitovy a je přerušen provoz přívozu Císařský ostrov-Troja. Pražští hasiči pak od noci zasahují u desítek případů.

• Zoologická zahrada hl. m. Prahy s ohledem na nepříznivé povětrnostní podmínky je dnes uzavřena.
  • Správa pražských hřbitovů informovala o uzavření hřbitovů, které jsou v její správě, až do odvolání. Naplánované obřady se uskuteční za doprovodu zaměstnanců Správy pražských hřbitovů.
  • Do odvolání je zastaven provoz přívozu P8 Císařský ostrov-Troja. Informace o této a dalších mimořádnostech v Pražské integrované dopravě v souvislosti s nepříznivými povětrnostními podmínkami jsou k dispozici na stránkách organizace ROPID .
  • Botanická zahrada hl. m. Prahy upozorňuje, že v areálu jsou uzavřeny lesní expozice.
  • Pražští hasiči zasahovali od ranních hodin již u desítek případů – jde hlavně o popadané stromy a poškozené automobily – a doporučují občanům, aby se nezdržovali v blízkosti větších stromů. Kvůli riziku padajících větví či zlomených kmenů není bezpečné chodit do lesa a také do parků.
  • Řidiči by měli přizpůsobit rychlost jízdu a být maximálně pozorní - větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici.
  • Lidé by měli být opatrní i při pohybu po městě vzhledem k riziku stržení střešních krytin z vyšších budov, pozor by měli dávat i na možnost pádu elektrického vedení.
  • Lesy hl. m. Prahy - Od nedělního večera hrozí z důvodu extrémně silného větru nebezpečí pádu větví a stromů. Všechny návštěvníky pražské přírody proto důrazně žádáme, aby dbali na svou vlastní bezpečnost a nevstupovali do pražských lesů a parků, dokud se situace nezlepší a vítr nepoleví.

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu má silný vítr foukat po celý den.

Zveřejněno: 10.02.2020 – Vít Drbal