1. Český maraton Praha – Dobříš


běžec

Nejstarší český maraton – „Marathon Praha – Dobříš“ - oslaví v letošní obnovené podobě 112. narozeniny. Letos se běží v neděli 20. října 2019 jako součást tradičního a respektovaného seriálu zážitkových běhů Mizuno Trail Running Cup. Start je v 11 hodin z pravého břehu Vltavy v areálu A-Parku v Braníku.

Trasa povede podél řek Vltavy a Berounky až do Radotína, poté okolo Lipenců do lesa pod Kopaninou k Jílovišti a dále brdským hřebenem na vrchy Červená Hlína (467 m) a Skalka (555 m), přes Kytín a Voznici až na okraj Dobříše do areálu SK Vlaška. Trať měří klasických 42,195 km, ale pozor - při tom nasbírá převýšení 864 metrů!

Více informací a registraci naleznete na odkazu ZDE .

Závod je organizován pod záštitou místostarosty městské části Praha 4 Zdenka Kováříka (ODS) a pod záštitou Českého atletického svazu.

Krátce z historie
Už v roce 1908 maraton odstartoval legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth - Jarkovský. Vše začalo tím, že kníže Colloredo – Mannsfeld, sportovní nadšenec a protektor závodu, věnoval stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce, určil trať (tenkrát ještě) z Prahy Smíchova do Dobříše v délce 40 kilometrů a dal tím podnět organizátorům závodu z S. K. Slavia. Díky tomu v nově vytvořeném závodu odstartovalo z tehdejšího kraje Prahy šest běžců doprovázených nejméně 20 cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry do Dobříše.
Pořadí běžců v tehdejším závodě ještě lze dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv, neboť byli v cíli dříve, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru...
Buďte při obnovené tradici letos i vy!

1. Český maraton Praha – Dobříš

Vloženo: 07.10.2019 – Vít Drbal   |   Zveřejněno: 07.10.2019 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 11.10.2019 – Vít Drbal
Vytisknout