Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: živnostenské oprávnění pro občana EU (Jana 15.03.2018 10:43) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  co je prosím třeba pro vystavení živnostenského oprávnění (volná živnost - prodej služeb) pro občana EU - Itálie (v ČR je teprve pár týdnů)a našel si práci u firmy, která vyžaduje zřízení živnostenského oprávnění (podloženého smlouvou)
  Bohužel se mi nikde nepodařilo najít kompletní informace, a proto píši sem.
  Doklad totožnosti je samozřejmostí, výpis z rejstříku trestů ze země původu - je možné to vyřidit elektronicky?
  Povolení k pobytu?

  Chtěla bych Vás moc poprosit o kompletní seznam náležitostí, které jsou potřeba k řádnému vyřízení živnostenského oprávnění.

  Moc děkuji za pomoc

  Hezký den

  Jana
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 15.03.2018 14:53)
   Dobrý den.
    
   Občan EU, který chce ohlásit živnost v ČR může tak učinit na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR a k žádosti musí doložit následující doklady:
   - V případě že nemá pobyt na území ČR (k ohlášení živnosti nemusí občané EU mít pobyt na území ČR), tak Výpis z Rejstříku trestů nebo rovnocenný doklad ze země původu nebo posledního pobytu. Daný doklad nesmí být starší jak 3 měsíce a musí být doložen včetně překladu do českého jazyka. S dotazem, jestli Vám ho vydají v ČR se prosím obraťte na CZECHPOINT, pro některé státy EU tuhle službu poskytují
   - Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístil sídlo. K doložení právního důvodu postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, že s umístěním sídla souhlasí
   - Doklad totožnosti
   - V případě, že za něj bude vyřizovat živnost zmocněnec, tak plnou moc
   - Doklad o zaplacení správního poplatku 1000,- Kč. Platit se může na zdejším úřadě na pokladně při podání hotově nebo platební kartou
   - V případě, že by ohlašoval živnost, kde je vyžadovaná odbornost, tak doklady dle § 21 a § 22 živnostenského zákona nebo dle příloh č. 2 popřípadě dle přílohy č. 3 k živnostenskému zákonu
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek
   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: výpis z evidence trestů a Čestné prohlášení o trestní bezúhonnosti (Raymond 20.02.2018 19:12) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, kamarádka z Kanady, která žádá o živnostenský list potřebuje předložit výpis z evidence trestů z Kanady. Bohužel to stojí přes 10.000 korun a vyřaduje hodně času a pochůzek. Lze pro ni podepsat jenom čestné prohlášení o trestní bezúhonnosti? Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 21.02.2018 11:55)
   Dobrý den,

   povinnost podnikatele doložit doklad o trestní  bezúhonnosti nelze nahradit četným prohlášením o bezúhonnosti.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského  
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Podnikání mimo trvalé byliště (Hana 19.02.2018 16:57) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  mám trvalé bydlište v Brandýse nad Labem, chtěla bych ale podnikat na Praze Západ, kde žiju. Je to možné? Ráda bych podnikala v oboru: služby rodinám. Tudíž bych neměla sidlo podnikání.

  Děkuji Hanka
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 21.02.2018 11:54)
   Dobrý den,

   každý podnikatel, který podniká dle živnostenského zákona má povinnost mít sídlo. Tento údaj se uvádí i v Registru živnostenského podnikání. Většina podnikatelů má adresu sídla shodnou s adresou svého bydliště. Pokud se adresa sídla liší od adresy bydliště, je povinností podnikatele doložit živnostenskému úřadu právní důvod pro užívání prostor, kde toto sídlo má. Není povinností podnikatele mít provozovnu, to jste asi měla na mysli Vy, protože budete poskytovat služby rodinám a tudíž nebudete mít provozovnu.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Živnostenský rejstřík / adresa sídla (Marek Dlesk 07.02.2018 15:11) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  můžete mi poradit co mám dělat, pokud mí bývalí nájemníci v živnostenském rejstříku stále používají jako sídlo podnikání adresu mého bytu. Nájemní smlouva skončila před měsícem a ve výpisu z veřejné části Živnostenského rejstříku stále vidím, že si sídlo podnikání nezměnili.
  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 14.02.2018 14:46)
   Dobrý den,

   pokud se jedná o podnikající osoby, kteří nemají shodnou adresu bydliště a sídla, je jejich  povinností vlastnit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístili své sídlo. Doporučuji Vám upozornit tyto podnikatele na nutnost změnit adresu jejich sídla. Pokud k této změně nedojde, máte možnost obrátit se na příslušný živnostenský odbor (dle adresy sídla) jako vlastník, který nesouhlasí s tím, aby na adrese jeho nemovitosti měli sídlo konkrétní podnikatelé.
   Příslušný živnostenský odbor vyzve podnikatele k provedení změny adresy sídla. Pokud podnikatelé ve stanovené lhůtě adresy změny sídla neprovedou, bude s nimi zahájeno správní řízení ve věci zrušení živnostenských oprávnění.   
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: přerušení živnosti (Anna Kadová 13.02.2018 12:59) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  6.12.2010 jsem přerušila živnostenskou činnost z důvodu odchodu na rodičovskou dovolenou. Automaticky se živnost přerušila do roku 2014, ale já jsem plynule přešla na další rodičovskou dovolenou a toto úplně vypustila. Nyní bych si chtěla činnost obnovit, ale nevím, zda jsem nepochybila a nejsem někde vedena jako dlužník nebo něco podobného. Můžete mi prosím poradit? Koho mohu kontaktovat?
  Děkuji
  Anna Kadová
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 14.02.2018 14:21)
   Dobrý den,

   doporučuji Vám nejdříve si zjistit, zda máte svoje živnostenské oprávnění pozastavené, či aktivní. Tuto skutečnost zjistíte na www.rzp.cz. Pokud jste měla živnost přerušenou pouze do roku 2014, tak nyní máte živnostenské oprávnění aktivní a tudíž není potřeba živnost obnovovat. Každé přerušení živnosti je na dobu určitou a pokud podnikatel neohlásí změnu (přerušení živnosti na další období), následující den po uplynutí přerušení živnosti je živnostenské oprávnění aktivní.
   Pro Vaši informaci uvádím, že přerušit živnost nelze zpětně.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   Vedoucí OŽ
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: Sídlo živnostníkaXprovozovny (Adéla Drahotova 31.01.2018 13:19) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda sídlo živnostníka (fyzická osoba) může být na stejné adrese jako sídlo jeho provozovny (kadeřnictví).
  Slyšela jsem, že ne a zdá se mi to nesmyslné.
  Děkuji za odpověď
  S pozdravem
  Adéla Drahotová
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 02.02.2018 11:33)
   Dobrý den,
   adresa sídla může být shodná s adresou provozovny. Povinností podnikatele je, pokud nemá adresu sídla shodnou s adresou bydliště, viditelně označit obchodní firmou, popřípadě názvem, nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem osoby objekt, v němž má sídlo. Dále má podnikatel povinnost prokázat na žádost živnostenského úřadu právní důvod pro užívání prostor, v nichž má sídlo, nemá-li sídlo shodné se svým bydlištěm.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: Živnostensky list pro praci animatorky v Řecku (Denisa 30.01.2018 21:33) – Živnostenský úřad
  Dobry den,

  Mela bych otazku ohledne toho kdyz clovek jede do zahranici konkretne do recka jako animatork pres cestovni kancelar s tim ze si musi udelat zivnostensky list. Jsem studentka, mela bych jet na 3 mesice, a mesicni vydelana castka na ceske koruny cini zhruba 14500 kc. Zajimalo by me co to pro me vsechno znamena ze budu mit zivnostensky list? Odvadim sp, zp a dan? Popripade zhruba v jakem objemu? Dekuji predem za odpoved.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 02.02.2018 11:21)
   Dobrý den,

   Vaše otázka, co všechno bude pro vás znamenat, že budete mít živnostenský list, je velmi široká. Jako pracovnice živnostenského úřadu Vám mohu alespoň napsat, že podnikatelům podnikajícím v režimu živnostenského zákona vymezuje základní práva, povinnosti a podmínky pro jejich podnikání zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon). Více informací a příslušné formuláře jsou uvedeny na www.praha4.cz.
   Oblast pojištění a daní nespadá do kompetence živnostenských úřadů.
    
   S pozdravem   
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského  
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: Živnost vázaná (Lenka Exlerová 26.01.2018 13:46) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  dle Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, Příloha č. 2 k zákonu č. 455/1991 Sb. je pro získání ŽL s předmětem podnikání Oceňování majetku povinnost vysokoškolského vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na oceňování majetku.

  Přičemž já jsem toto studium absolvovala na Vysoké škole Ekonomické v Praze jakožto vedlejší specializaci. Lze toto studium v této formě uznat?

  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 30.01.2018 9:00)
   Dobrý den paní Exlerová.
    
   k ohlášení Vámi jmenované vázané živnosti je zapotřebí doložit vysokoškolský diplom, který osvědčuje, že ohlašovatel má ukončené VŠ vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na oceňování majetku (nebo další doklady dle přílohy č. 2 k živnostenskému zákonu).
   Pokud nejste si jista, jestli Vaše vzdělání je dostatečné pro danou živnost, doporučuji se obrátit na kterýkoliv živnostenský úřad v ČR a předložit Vaše doklady o vzdělání, popřípadě praxi, kde pracovníci posoudí, jestli jste odborně způsobilá pro konkrétní živnost. Podle Vašeho dotazu nejsme schopni Vám kvalifikovaně poradit, pokud neuvidíme jmenované doklady.
    
   S pozdravem

   Robert Martišek
   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: živnostenský list - obor podnikání (Lea Pecháčková 23.01.2018 23:25) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, mám živnostenský list na "vyučování v uměleckých oborech". Již dlouhou dobu Učím klavír a vedu dětský sbor. Začala jsem nyní vyrábět i keramické předměty a je o ně zájem, ráda bych některé prodávala, ale nevím, zda si to mohu dovolit s mým živnostenským listem, který není zaměřen na "prodej" uměleckých předmětů. Nebo by se dal použít? Prodej podléhá EET? Uvedla bych potom příjem z prodeje do mého daňového přiznání jako vedlejší příjem? Od jak vysoké částky mého "zisku" bych platila daně, pokud bych si vydělala tímto prodejem pouze cca 10 000 - 20 000 ročně? Děkuji předem za odpověď. Pecháčková
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 25.01.2018 9:23)
   Vážená paní Pecháčková,

   Váš živnostenský list na ,,vyučování v uměleckých oborech“ spadá dle současné právní úpravy pod volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách  1 až 3 živnostenského zákona. Pokud hodláte podnikat ve výrobě keramických výrobků, doporučuji Vám rozšířit stávají volnou živnost o obor č. 21  Výroba stavebních hmot, porcelánových, keramických a sádrových výrobků. Dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních, v rámci oboru č. 21 lze i mimo jiné vyrábět užitkový a ozdobný porcelán, keramiku, hrnčířské a sádrové výrobky, dekorace  porcelánu a keramiky.
   Dle §42 živnostenského zákona platí, že podnikatel provozující živnost spočívající ve výrobní činnosti  má právo v rámci živnostenského oprávnění výrobky vyrábět a dále prodávat a opravovat, zůstane-li zachována povaha živnosti.
    
   K rozšíření živnosti slouží formulář změnový list. Tento formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
   Oblast daní, EET a ostatních otázek týkající se financí nespadají do kompetence živnostenských úřadů.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová  
   Vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Hlídání deti (Vlasta Sýkorová Waletzká 15.01.2018 11:41) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  jsem matka na rodičovské a ráda bych nabídla hlídání dětí maminkám, které pracují. Hlídala bych u nás doma. Pěkně prosím o radu, zda musím mít na tuto činnost ŽL. A pokud ano, na jaký předmět, jak dlouho trvá vyřízení a kolik to stojí?
  Děkuji mockrat za radu.
  Sýkorová Waletzká
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 15.01.2018 16:05)
   Dobrý den,

   pokud Vaše činnost bude splňovat znaky živnostenského podnikání, tj. že se bude jednat o soustavnou činnost, provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku, pak se jedná o podnikání dle živnostenského zákona a je nutné mít živnostenské oprávnění.

   Hlídání dětí je dle živnostenského oprávnění rozděleno do dvou předmětů podnikání:
   1) Vázaná živnost: Péče o dítě do tří let věku v denním režimu . Obsahová náplň je: výchovná péče o svěřené děti do tří let věku v denním nebo celodenním režimu zaměřená na rozvoj rozumových a řečových schopností, pohybových, pracovních, hudebních, výtvarných schopností a kulturně hygienických návyků přiměřených věku dítěte. Zajišťování bezpečnosti a zdraví dětí, jejich pobytu na čerstvém vzduchu, stravování, spánku v odpovídajících hygienickém prostředí a osobní hygieny dětí včetně poskytování první pomoci.
   Požadovaná odborná způsobilost: a) odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry nebo zdravotnického asistenta nebo ošetřovatele nebo porodní asistentky nebo záchranáře nebo   
   b) odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka nebo pracovníka v sociálních službách nebo
   c) odborná kvalifikace k výkonu povolání učitele mateřské školy nebo
   d) profesní kvalifikaci pro činnost chůvy pro  děti do zahájení povinné školní docházky
   2) obor č.79  Poskytování služeb pro rodinu a domácnost živnosti volné Výroba, obchod a služby nezařazené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
   Obsahová náplň je: poskytování služeb pro rodinu a domácnost, zejména zajišťování chodu domácnosti, individuální péče o osoby, zejména o děti nad tři roky věku v rodinách, příležitostné krátkodobé hlídání dětí (včetně dětí do tří let věku), obstarávání nákupů  a jiných záležitostí  souvisejících s chodem domácnosti a jiná obstaravatelská činnost.
   Požadovaná odborná způsobilost se nevyžaduje.  
   Otázky týkající se vhodnosti a  schválení provozovny nejsou v kompetenci živnostenských úřadů. Doporučuji se obrátit s dotazem na příslušnou hygienickou stanici.
   Lhůta pro vyřízení živnostenského oprávnění je 5 pracovních dnů. Správní poplatek u začínající podnikatele je 1 000 Kč.
   Místní příslušnost živnostenských úřadů byla zrušena, své podání můžete učinit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   Příslušné formuláře a více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřadu městské části Praha 4


Vytisknout