Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Zaplacení správního poplatku (Jan Macek 26.04.2017 11:28) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  podal jsem žádost o vydání koncese - online, přes JRF, zcela v duchu 21. století a propagovené myšlenky e-governmentu.
  Nicméně zaplacení správního poplatku se zdá být možné pouze na pokladně a navíc je k tomu potřeba průvodka vystavená živnostenským úřadem.
  Znamená to tedy, že celý proces online JRF je zcela k ničemu, protože tak jako tak si musím osobně dojít na úřad a vystát si dvě fronty jen proto, abych mohl zaplatit 500kč, nebo je možné poplatek zaplatit nějak normálně (převod, karta online), když mám č.j., sp. zn a číslo případu?
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 27.4.2017 15:28)

   Vážený pane Macku,
   ohledně jiné možnosti  zaplacení správního poplatku 500 Kč, za vydání koncesní listiny, než je uvedena ve Výzvě k odstranění nedostatků ohlášení živnosti, se prosím kontaktujte s referentkou živnostenského odboru, paní Zuzanou Fejfárkovou, tel. 261 192 150, zuzana.fejfarkova@praha4.cz, která Vaši žádost vyřizuje.

   S pozdravem

   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: ukončení činnosti OSVČ ve vztahu k důchodu (daniela šrámková 28.03.2017 16:15) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,v 7/2015 jsem ukončila svou činnost pro pojišťovnu ING, která vyžadovala ŽL. Jsem nadále vedena jako OSVČ, ale v r. 2016 jsem měla příjem jen z příležitostného pronájmu. Platím si nadále důchodové i zdravotní pojištění a chci se zeptat, zda mám živnost ukončit? V tomto oboru již pracovat nebudu a zaměstnanecký poměr nehledám, neboť mám rodiče 81 a 90 let a musím jim často vypomoci. Má ukončení živnosti vliv na můj důchod v budoucnu, pokud si i nadále budu platit soc.i zdr. pojištění? Respektive, je rozdíl v zápočtu na důchod,pokud živnost ukončím a nebo ji nechám nadále běžet, ale nebudu ji vykonávat?
  Děkuji moc, snad jsem se vyjádřla srozumitelně.
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 30.3.2017 10:12)

   Vážená paní Šrámková,
   pokud již nikdy nehodláte podnikat, pak máte možnost živnostenské oprávnění zrušit. Pokud úplně nevylučujete možnost, že v budoucnu podnikat budete, ale v současné době nepodnikáte, lze živnostenské oprávnění pozastavit  na dobu určitou, např. 5 let  s tím, že kdykoliv můžete svoji činnost obnovit.

   Otázky vlivu na důchod při zrušení či pozastavení živnostenského oprávnění nespadají do kompetence živnostenských úřadů. Pro zrušení, pozastavení i obnovu živnostenského oprávnění slouží formulář změnový list. Tento formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz/PODNIKATEL.

   S pozdravem


   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: zivnostensky list (andriy 22.03.2017 14:37) – Živnostenský úřad
  dobriden.chtel bych videt cy v provozu muj zivnostensky list.
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 23.3.2017 13:22)

   Dobrý den,
   pokud chcete získat informace z Registru živnostenského oprávnění na svoji osobu, můžete požádat o výpis ze živnostenského rejstříku, a to na jakémkoliv živnostenském odboru v ČR. O tento výpis můžete požádat též na Czech POINTu. Údaje z veřejné části živnostenského rejstříku jsou též na www.rzp.cz.

   Příslušný formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz/PODNIKATEL.

   S pozdravem


   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: podnikání v důchodu (Jana Hönigová 13.03.2017 14:10) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, jsem důchodkyně a ráda bych uspořádala na malé vesnici o vánocích a velikonocích prodejní výstavku. Ráda bych věděla, jestli i k takovéto činnosti potřebuji živnostenský list, případně jaký může být můj přivýdělek, aniž bych musela platit daň z příjmu.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Hönigová
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 15.3.2017 12:22)

   Vážená paní Hönigová,

   dle Vašeho dotazu předpokládám, že hodláte na prodejní výstavce prodávat svoje výrobky. Dle § 42 živnostenského zákona platí, že podnikatel provozující živnost spočívající ve výrobní činnosti, má právo v rámci živnostenského oprávnění výrobky vyrábět a dále prodávat. Pro posouzení, zda se jedná o podnikání dle živnostenského zákona, platí splnění několika znaků uvedených v § 2 živnostenského zákona: živností je soustavná činnost (i jednou za rok) provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku (snaha dosáhnout zisku). Doporučuji Vám obrátit se na místně příslušný živnostenský úřad, kde hodláte pořádat prodejní výstavku a informovat se na podmínky podnikání na tomto místě, neboť případnou kontrolu budou provádět pracovníci tohoto živnostenského úřadu. Ohlásit živnost (živnostenský list) můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.  S dotazem týkající se placení daní se prosím obraťte na Finanční úřad. Tato agenda nespadá do kompetence živnostenských úřadů. 

    

   S pozdravem

    

   Ing. Pavla Melšová

   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: Změna sídla a jednatelů s.r.o. (Tomáš Čapek 03.03.2017 12:27) – Živnostenský úřad
  Dobrý den.
  Společnost s r.o. se sídlem na Praze 2 změnila sídlo na Prahu 4 a zároveň změnila jednatele. Máme registrovány všechny volné živnosti. Je potřeba změněné údaje hlásit na ŽÚ, nebo je státní správa již nějak propojena? V obchodním rejstříku změny samozřejmě jsou dávno zaznamenány. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 6.3.2017 10:24)

   Dobrý den,
   Vámi popisované změny údajů, které již obchodní rejstřík zapsal, není nutné ohlašovat živnostenskému úřadu. Změny v  obchodním rejstříku jsou průběžně měněny v Registru živnostenského podnikání. Na www.rzp.cz máte možnost zjistit, zda  v Registru živnostenského podnikání již jsou údaje aktuální. V případě, že jsou v tomto registru údaje původní, můžete kontaktovat pracovnici živnostenského úřadu, paní Vlastu Skořepovou, tel. 261 198 516, která údaje změní dle zápisu v obchodním rejstříku.

   S pozdravem


   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: Přerušení živnostenského oprávnění (Jan Rybák 24.02.2017 10:54) – Živnostenský úřad
  K 30.9.2015 jsem přerušil podnikání podáním oznámení na ČSSZ a zdravotní pojišťovně.
  FÚ mi nyní po 17 měsících dělá nepříjemnosti (chce přiznání silniční daně, zrušení registrace DPH atd.), protože prý jsem nic nepřerušil.
  Můžete mi přerušit živnostenské oprávnění zpětně k 30.9.2015?
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 28.2.2017 19:04)

   Dobrý den,
   přerušit živnost zpětně nelze. Dle § 31 odst. 11 živnostenského zákona platí, že jestliže podnikatel oznámí živnostenskému úřadu přerušení provozování živnosti, je provozování živnosti přerušeno dnem doručení oznámení o přerušení provozování živnosti živnostenskému úřadu nebo pozdějším datem uvedeným v oznámení a končí dnem uvedeným v oznámení. Příslušný formulář změnový list  a více informací naleznete na www.praha4.cz/PODNIKATEL.


   S pozdravem

   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: Změna v Živnostenském listě (Vrána 14.02.2017 10:05) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, změnil jsem trvalý pobyt na Prahu 4 (z Karlovarského kraje), chtěl bych se zeptat, co potřebuji k zavedení této změny do živnostenského listu a jestli se to dělá na počkání, děkuji.
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 15.2.2017 10:10)

   Dobrý den,
   změnu trvalého pobytu nahlašovat živnostenskému úřadu nemusíte, ale je nutné nahlásit změnu sídla, neboť by Vám adresa sídla v Registru živnostenského podnikání zůstala původní.

   Pro nahlášení této změny prosím vyplňte formulář změnový list. Správní poplatek je 100 Kč a lhůta pro vyřízení je 30 dnů. Tuto změnu můžete nahlásit na jakémkoliv živnostenském odboru v ČR.

   Formulář a více informací naleznete na http://www.praha4.cz/PODNIKATEL.

   S pozdravem


   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: zřízení živnosti (Libuše Carbochová 12.02.2017 17:54) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mi k vytvoření živnosti v oblasti provádění thajských masáží stačí osvědčení o rekvalifikaci "INSTRUKTOR FITNESS" plus kurz provádění thajských masáží? nebo potřebuje i v tomto případě abslolvovat klasický rekvalifikační masérský kurz? Děkuji L.
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 13.2.2017 20:54)

   Vážená paní Carbochová,
   vydání živnostenského oprávnění na vázanou živnost: Masérské, rekondiční a regenerační služby je podmíněno touto požadovanou odbornou způsobilostí:

   a) odborná způsobilost k výkonu povolání lékaře a specializovaná způsobilost v oboru specializace rehabilitační a fyzikální medicína nebo tělovýchovné lékařství podle zvláštního
   právního předpisu*), nebo

   b) odborná způsobilost k výkonu povolání fyzioterapeuta nebo maséra nebo nevidomého a slabozrakého maséra podle zvláštního právního předpisu**), nebo

   c) vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru rehabilitačního nebo tělovýchovného zaměření, nebo

   d) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo

   e) profesní kvalifikace pro klasickou masáž nebo sportovní masáž podle zvláštního právního předpisu.

   S pozdravem


   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: Místo podnikání (Lu Orlova 08.02.2017 13:22) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, já chci začít podnikat na živnostenský list a označit jako místo podnikání být, ve kterém bydlím, ale to mám v pronajmu. Je-lí nutné speciální povolení od majitele a jak má vypadat? Nebo stačí nájemní smlouva?
  Jde pouze o místo podnikání (volna živnost, překlady), nebude tam žádná kancelář či provozovna.
  Děkuji.
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 8.2.2017 14:50)

   Vážená paní Orlová,
   pokud se liší adresa sídla (dříve místo podnikání) od adresy bydliště, pak je povinností žadatele o živnost připojit k ohlášení živnosti doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístil své sídlo. K doložení právního důvodu  pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí.

   S pozdravem

   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: platby z podnikání (Světlana 02.02.2017 15:18) – Živnostenský úřad
  Hodlám si vyřídit živnostenský list. Jaké budu platit odvody, když jsem již důchodkyně?
  • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 2.2.2017 16:01)

   Dobrý den,
   živnostenskému úřadu se žádné odvody neplatí.

   S pozdravem


   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenskéhoVytisknout