Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
  • Otázka: Blěší trhy (Michaela 17.06.2017 18:27) – Živnostenský úřad
    Dobrý den, chtěla bych jet jako prodejce na bleší trhy, burzy, kde bych vzala věci, které bych se chtěla prodat a nejlépe to dle mě jde přes tyto trhy. Jaké osvědčení, podmínky pro to jsou? Musím mít živnostenský list, podat nějak kolik jsem utržila? eet pro mě platí? Nebo stačí přijet na místo konání, zaplatit si místo a bezstarostně prodávat. Předem děkuji
    • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 20.6.2017 8:26)
      Dobrý den,
       
      pokud hodláte prodávat na trzích, je nutné vlastnit živnostenské oprávnění na živnost volnou : výroba, obchod a služby neuvedené v příloze 1 až 3 živnostenského zákona, obor č. 48 velkoobchod a maloobchod. Příslušný formulář – Jednotný registrační formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
      Oblast placení daní a EET nespadá do kompetence živnostenských úřadů, ale Finančních úřadů.
       
      S pozdravem
       
      Ing.Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského
  • Otázka: přerušení živnosti (Zuzana Basařová 31.05.2017 13:46) – Živnostenský úřad
    Dobrý den, ráda bych na 3 měsíce přerušila živnost, mohu tak učinit i na Vašem úřadě, když jsem z Prahy 5? Jaké formuláře k tomu budu potřebovat? Stačí navštívit pouze Živnostenský úřad nebo musím zvlášť i na ČSSZ, zdrav. pojišťovnu a finanční úřad? Děkuji za odpovědi
    ZB
    • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 31.5.2017 15:45)
      Dobrý den,
       
      místní příslušnost živnostenských úřadů byla zrušena, tudíž přerušení živnosti můžete nahlásit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR. Slouží k tomu změnový list.
      Když  v tomto formuláři vyznačíte orgány, kterým hodláte přerušení živnosti oznámit, bude jim prostřednictvím živnostenského úřadu  tato informace předána.
      Změnový list a více informací naleznete na www.praha4.cz.
       
      S pozdravem
       
      Ing.Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského
  • Otázka: Rozšíření oboru (Marina Chryčová 30.05.2017 20:22) – Živnostenský úřad
    Dobrý den, ráda bych rozšířila obor podnikání firmy Rus-Euro Trade s.r.o. (výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona). Chceme pracovat na trhu s exkurzemi. Naši průvodci mají osvedčení (profesní kvalifikace 65-021 N a 65-028-N). Jaký obor pro to potrebuji? Jaké dokumenty k tomuto budu potřebovat? Prosím poradit jak to udělat. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Marina Chryčová
    • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 31.5.2017 15:41)
      Dobrý den,
       
      volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona si můžete rozšířit o obor č.71  Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu. Rozšíření volné živnosti se ohlašuje prostřednictvím formuláře – změnový list. Tato změna není zpoplatněna a můžete jí ohlásit na  jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.  Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
       
      S pozdravem
       
      Ing.Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského
  • Otázka: provozovna (Marcela Ehrlichová 22.05.2017 10:52) – Živnostenský úřad
    Dobrý den,
    k provozování činnosti ve firmě se sídlem a provozovnou v Praze 4, potřebuji zřídit ještě další kancelářský prostor pro občasný provoz mimo Prahu – jde konkrétně o pronájem kancelářského místa v kanceláři jiného subjektu. Je nutné, z hlediska uplatnění v účetnictví, aby byla na dané adrese hlášena PROVOZOVNA, nebo postačí pouze smlouva s pronajímatelem? Děkuji
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 23.5.2017 15:28)

      Dobrý den,
      dle § 17 živnostenského zákona platí, že provozovnou pro účely živnostenského zákona se rozumí prostor, v němž je živnost provozována. Na žádost živnostenského úřadu je podnikatel povinen prokázat právní důvod pro užívání provozovny. Živnostenské úřady neposuzují provozovny z hlediska uplatnění v účetnictví.

      S pozdravem


      Ing. Pavla Melšová

      vedoucí odboru živnostenského

  • Otázka: Provozovani jogy v byte (Eva Chalupova 10.05.2017 16:24) – Živnostenský úřad
    Dobry den,

    rada bych se zeptala, za jakych podminek si nase sousedka muze zridit provozovani jogy v byte.

    Dekuji.

    Eva Chalupova
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 11.5.2017 15:54)

      Dobrý den,
      pokud provozování jógy splňuje znaky živnostenského zákona, tzn., že se jedná o činnost soustavnou, provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených v živnostenském zákonem, pak je podmínkou vlastnit živnostenské oprávnění na činnost poskytování  tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti. Způsobilost provozovny a  její schvalování  nespadá do kompetence živnostenských úřadů.

      S pozdravem


      Ing. Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského

  • Otázka: Provozovna - místo provozování živnosti (Jiří Hunyady 04.05.2017 11:51) – Živnostenský úřad
    Dobrý den,
    měl bych dotaz ohledně místa provozování živnosti. Chtěl bych si otevřít volnou živnost a učit hru na hudební nástroje. Tato živnost by spadala pod Volné živnosti 72. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti.
    Učil bych děti od 6 let a dospělé, s tím že na lekci trvající 45 min by byl vždy jeden až dva žáci. Je pro tento účel nutné mít speciálně upravenou "provozovnu", případně řešit rekolaudaci pronajatých prostorů?
    Budu velmi rád za pomoc a Vaši reakci.
    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Jiří Hunyady
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 10.5.2017 9:16)

      Vážený pane,
      Vámi popsaná činnost spadá pod volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, obor č. 72 Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti. Podmínkou této činnost není zřízení provozovny. Pokud hodláte tuto činnost v provozovně provozovat,  doporučujeme Vám obrátit se na příslušný stavební odbor, kde se provozovna nachází, a tam tuto záležitost řešit. Podnikatel je povinen zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně oznámit předem živnostenskému úřadu. Na žádost živnostenského úřadu je podnikatel povinen prokázat právní důvod pro užívání provozovny. Další povinností podnikatele je provozovnu trvale a zvenčí viditelně označit jménem a příjmením podnikatele, jeho identifikačním číslem, jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost v provozovně a provozní dobou.

      S pozdravem


      Ing. Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského

  • Otázka: Zaplacení správního poplatku (Jan Macek 26.04.2017 11:28) – Živnostenský úřad
    Dobrý den,
    podal jsem žádost o vydání koncese - online, přes JRF, zcela v duchu 21. století a propagovené myšlenky e-governmentu.
    Nicméně zaplacení správního poplatku se zdá být možné pouze na pokladně a navíc je k tomu potřeba průvodka vystavená živnostenským úřadem.
    Znamená to tedy, že celý proces online JRF je zcela k ničemu, protože tak jako tak si musím osobně dojít na úřad a vystát si dvě fronty jen proto, abych mohl zaplatit 500kč, nebo je možné poplatek zaplatit nějak normálně (převod, karta online), když mám č.j., sp. zn a číslo případu?
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 27.4.2017 15:28)

      Vážený pane Macku,
      ohledně jiné možnosti  zaplacení správního poplatku 500 Kč, za vydání koncesní listiny, než je uvedena ve Výzvě k odstranění nedostatků ohlášení živnosti, se prosím kontaktujte s referentkou živnostenského odboru, paní Zuzanou Fejfárkovou, tel. 261 192 150, zuzana.fejfarkova@praha4.cz, která Vaši žádost vyřizuje.

      S pozdravem

      Ing. Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského

  • Otázka: ukončení činnosti OSVČ ve vztahu k důchodu (daniela šrámková 28.03.2017 16:15) – Živnostenský úřad
    Dobrý den,v 7/2015 jsem ukončila svou činnost pro pojišťovnu ING, která vyžadovala ŽL. Jsem nadále vedena jako OSVČ, ale v r. 2016 jsem měla příjem jen z příležitostného pronájmu. Platím si nadále důchodové i zdravotní pojištění a chci se zeptat, zda mám živnost ukončit? V tomto oboru již pracovat nebudu a zaměstnanecký poměr nehledám, neboť mám rodiče 81 a 90 let a musím jim často vypomoci. Má ukončení živnosti vliv na můj důchod v budoucnu, pokud si i nadále budu platit soc.i zdr. pojištění? Respektive, je rozdíl v zápočtu na důchod,pokud živnost ukončím a nebo ji nechám nadále běžet, ale nebudu ji vykonávat?
    Děkuji moc, snad jsem se vyjádřla srozumitelně.
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 30.3.2017 10:12)

      Vážená paní Šrámková,
      pokud již nikdy nehodláte podnikat, pak máte možnost živnostenské oprávnění zrušit. Pokud úplně nevylučujete možnost, že v budoucnu podnikat budete, ale v současné době nepodnikáte, lze živnostenské oprávnění pozastavit  na dobu určitou, např. 5 let  s tím, že kdykoliv můžete svoji činnost obnovit.

      Otázky vlivu na důchod při zrušení či pozastavení živnostenského oprávnění nespadají do kompetence živnostenských úřadů. Pro zrušení, pozastavení i obnovu živnostenského oprávnění slouží formulář změnový list. Tento formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz/PODNIKATEL.

      S pozdravem


      Ing. Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského

  • Otázka: zivnostensky list (andriy 22.03.2017 14:37) – Živnostenský úřad
    dobriden.chtel bych videt cy v provozu muj zivnostensky list.
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 23.3.2017 13:22)

      Dobrý den,
      pokud chcete získat informace z Registru živnostenského oprávnění na svoji osobu, můžete požádat o výpis ze živnostenského rejstříku, a to na jakémkoliv živnostenském odboru v ČR. O tento výpis můžete požádat též na Czech POINTu. Údaje z veřejné části živnostenského rejstříku jsou též na www.rzp.cz.

      Příslušný formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz/PODNIKATEL.

      S pozdravem


      Ing. Pavla Melšová
      vedoucí odboru živnostenského

  • Otázka: podnikání v důchodu (Jana Hönigová 13.03.2017 14:10) – Živnostenský úřad
    Dobrý den, jsem důchodkyně a ráda bych uspořádala na malé vesnici o vánocích a velikonocích prodejní výstavku. Ráda bych věděla, jestli i k takovéto činnosti potřebuji živnostenský list, případně jaký může být můj přivýdělek, aniž bych musela platit daň z příjmu.
    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem Hönigová
    • Odpověď: (Ing. Pavla Melšová, vedoucí OŽ 15.3.2017 12:22)

      Vážená paní Hönigová,

      dle Vašeho dotazu předpokládám, že hodláte na prodejní výstavce prodávat svoje výrobky. Dle § 42 živnostenského zákona platí, že podnikatel provozující živnost spočívající ve výrobní činnosti, má právo v rámci živnostenského oprávnění výrobky vyrábět a dále prodávat. Pro posouzení, zda se jedná o podnikání dle živnostenského zákona, platí splnění několika znaků uvedených v § 2 živnostenského zákona: živností je soustavná činnost (i jednou za rok) provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku (snaha dosáhnout zisku). Doporučuji Vám obrátit se na místně příslušný živnostenský úřad, kde hodláte pořádat prodejní výstavku a informovat se na podmínky podnikání na tomto místě, neboť případnou kontrolu budou provádět pracovníci tohoto živnostenského úřadu. Ohlásit živnost (živnostenský list) můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.  S dotazem týkající se placení daní se prosím obraťte na Finanční úřad. Tato agenda nespadá do kompetence živnostenských úřadů. 

       

      S pozdravem

       

      Ing. Pavla Melšová

      vedoucí odboru živnostenského



Vytisknout