Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Student sportovec. (Pavel Klíma 29.08.2017 12:55) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda musí mít živnostenské oprávnění student, který podepsal s klubem neamatérskou smlouvu s předpokládanou odměnou do 10000,-Kč/měsíc? Např. umělci toto oprávnění nemusí mít vůbec. Pokud sportovci ano, jde pak o volnou živnost dle body 74 přílohy č.4 živnostenského zákona? Moc děkuji předem za operativní odpověď.
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 30.08.2017 17:20)
   Dobrý den,

   pro posouzení, zda na vykonávanou činnost je nutné mít živnostenské oprávnění, platí § 2 živnostenského zákona,   ve kterém je živnost charakterizována znaky, přičemž je nutné splnit všechny tyto znaky současně.

   Jedná se o činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, soustavně ( i jednou za rok), za účelem dosažení zisku ( nerozhoduje, zda zisku bylo dosaženo) a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Provozování tělovýchovných zařízení  spadá do oboru č.74 Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnost živnosti volné Výroba, obchod a  služby  neuvedené v příloze 1 až 3 živnostenského zákona. Více informací a formuláře naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: holič- získání kvalifikace v Portugalsku (Simona 22.08.2017 14:54) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, přítel si chce udělat v Portugalsku holičský kurs - mají zde velmi dobré školy. Nabízejí mu kursy zakončené diplomem, které trvají 17 měsíců- je to 1100 hodin výuky i praxe, anebo něco jako rekvalifikační rychlokursy zakončené certifikátem za 6 měsíců - což je 200 hodin, anebo kursy zaměřené vyloženě jenom na praxi taktéž 6 měsíců, 200 hodin. Jsou všechny varianty uznatelné u nás, a bude moci o návratu do ČR začít podnikat případně pracovat jako holič? moc děkuji. zde je příklad:http://figaroslisboa.com/complete-barber-course/
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, (handlova) 23.08.2017 16:37)
   Dobrý den,
   dle § 27 odst.2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání ( živnostenský zákon) platí, že občan České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie může prokázat odbornou způsobilost dokladem o uznání odborné kvalifikace vydaným uznávacím orgánem podle zákona o uznávání odborné kvalifikace. Dokladem o uznání odborné rekvalifikace je pravomocné rozhodnutí uznávacího orgánu, jímž je pro živnosti Ministerstvo průmyslu a obchodu. Z tohoto důvodu se prosím obraťte  na toto ministerstvo.

   S pozdravem

   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského

   Úřad městské části Praha 4
   Antala Staška 2059/80b
   140 00 Praha 4

   tel.:261192338
   email:pavla.melsova@praha4.cz

 • Otázka: dotaz (řádek safranek 02.08.2017 14:17) – Živnostenský úřad
  Dobrý den chtěl jsem se zeptat kam musím když chci osobní motorovou dopravu do 9 osob myslím že to tak je a co k tomu potřebuji mam již nákladní dopravu a jak dlouho to trvá Děkuji
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 03.08.2017 14:01)
   Dobrý den,
    
   v současnosti může podnikatel oznámit živnost a změny živnosti na jakémkoliv živnostenském úřadě v ČR.
   V případě, že Vy už máte koncesi na Silniční motorovou dopravu nákladní a chcete rozšířit o rozsah „Silniční motorová doprava – osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče“, tak nemusíte dokládat žádné doklady o odbornosti. Podání žádosti je zpoplatněno částkou 500,- Kč. Doba pro vyřízení je dle zákona stanovena do 60 dnů.
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek

   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: Podnikání na §10 (Adam Kříž 31.07.2017 14:09) – Živnostenský úřad
  Chtěl bych prodávat virtuální měnu (Gold) do počítačových her. Nenalezl jsem žádný zařaditelný odbor, kam by tato činnost spadala, abych mohl zažádat patřičný ŽL. Mohu podnikat na §10; 586/1992 Sb. a zdanit vše jednou za rok? děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 03.08.2017 9:56)
   Dobrý den,
    
   živnostenský odbor vydává živnostenská oprávnění dle živnostenského zákona a posuzuje obsah činnosti jednotlivých předmětů podnikání pouze dle  nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností. Toto nařízení naleznete na www.praha4.cz. Co se týká otázky daní se prosím obraťte na Finanční úřad.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: Ukončení podnikání (Jan 20.07.2017 9:49) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, v roce 2012 jsem přerušil svojí živnost. K lednu 2017 se mi opět obnovila aniž bych o tom věděl (nejspiš jsem zapoměl) Dnes jsem se dozvěděl, že živnost je opět oktivní. Živnost neprovozuji, mám stále zaměstnání, proto bych potřeboval podnikání plně ukončit. Které formuláře je třeba si připravit?

  Děkuji
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 20.07.2017 11:20)
   Dobrý den,
    
   obecně platí, že pozastavit živnostenské oprávnění lze na dobu určitou. Následující den po uplynutí lhůty  je živnostenské oprávnění opět aktivní.
   Pokud hodláte ukončit své podnikání, je nutné vyplnit změnový list. Tento formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
   Tuto změnu můžete nahlásit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: založeni sro (Roman 16.07.2017 18:32) – Živnostenský úřad
  Dobry den Chceme s manželkou založit sro a předmetem podnikani mit uklid,doprava,manipulace se zbožim,pronajem prostoru,vyroba,udržba.
  Poradte prosim jakou moznost mame vybrat na ŽU vyroba,obchod a sluzby neuvedene v prilohach 1 az 3 zivnostenskeho zakona. Nebo ŽIVNOSTI VÁZANÉ A KONCESOVANÉ
  A poradte co znaměna: Způsob jednání v případě více jednatelů – samostatně či společně?
  Děkuji!
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 17.07.2017 15:25)
   Dobrý den,
   u volné živnosti výroba, obchod  a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona existuje  obor č. 58 realitní činnost, správa a údržba nemovitostí, ve kterém je zahrnut úklid. Dále obor č.52 skladování, balení zboží, manipulace s nákladem a technické činnosti v dopravě.
   Co se týká samostatné činnosti  v dopravě, tak to se jedná o koncesní listinu silniční motorová doprava.
   Veškeré předměty podnikání  a jejich obsahové náplně jsou uvedeny na www.praha4.cz. Konkrétně se jedná o nařízení vlády č. 278/2008., o obsahových náplních jednotlivých živností a zákon č. 455/1991 Sb.,  živnostenský zákon. Na těchto stránkách naleznete i formuláře a více informací.
    
   K Vašemu dotazu na způsob jednání statutárů s.r.o. – více jednatelů (společně, samostatně) Vám sděluji: statutárním orgánem společnosti je jeden nebo více jednatelů. Je-li jednatelů více, je oprávněn jednat jménem společnosti každý z nich samostatně, nestanoví-li zakladatelská listina (notářský zápis) jinak.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: založení živnosti a s tím spojené náležitosti (Kristýna Máchová 06.07.2017 22:39) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chci si založit volnou živnost na dva druhy podnikání. O registraci formulářem vím, ale potřebovala bych info o vedení učetnictví dańovém přiznání atd atd vše co s tím souvisí, nabízíte tyto informace na úřadě nebo nevíte kde veškeré toto info seženu? Děkuji
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 10.07.2017 13:18)
   Dobrý den,

   s dotazy týkající se vedení účetnictví, bych Vám doporučila obrátit se na daňového poradce. Oblast daňového přiznání spadá do kompetence Finančního úřadu.

   Tyto záležitosti nespadají do působnosti živnostenských úřadů.   
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Blěší trhy (Michaela 17.06.2017 18:27) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych jet jako prodejce na bleší trhy, burzy, kde bych vzala věci, které bych se chtěla prodat a nejlépe to dle mě jde přes tyto trhy. Jaké osvědčení, podmínky pro to jsou? Musím mít živnostenský list, podat nějak kolik jsem utržila? eet pro mě platí? Nebo stačí přijet na místo konání, zaplatit si místo a bezstarostně prodávat. Předem děkuji
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 20.06.2017 8:26)
   Dobrý den,
    
   pokud hodláte prodávat na trzích, je nutné vlastnit živnostenské oprávnění na živnost volnou : výroba, obchod a služby neuvedené v příloze 1 až 3 živnostenského zákona, obor č. 48 velkoobchod a maloobchod. Příslušný formulář – Jednotný registrační formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
   Oblast placení daní a EET nespadá do kompetence živnostenských úřadů, ale Finančních úřadů.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: přerušení živnosti (Zuzana Basařová 31.05.2017 13:46) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych na 3 měsíce přerušila živnost, mohu tak učinit i na Vašem úřadě, když jsem z Prahy 5? Jaké formuláře k tomu budu potřebovat? Stačí navštívit pouze Živnostenský úřad nebo musím zvlášť i na ČSSZ, zdrav. pojišťovnu a finanční úřad? Děkuji za odpovědi
  ZB
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 31.05.2017 15:45)
   Dobrý den,
    
   místní příslušnost živnostenských úřadů byla zrušena, tudíž přerušení živnosti můžete nahlásit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR. Slouží k tomu změnový list.
   Když  v tomto formuláři vyznačíte orgány, kterým hodláte přerušení živnosti oznámit, bude jim prostřednictvím živnostenského úřadu  tato informace předána.
   Změnový list a více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Rozšíření oboru (Marina Chryčová 30.05.2017 20:22) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych rozšířila obor podnikání firmy Rus-Euro Trade s.r.o. (výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona). Chceme pracovat na trhu s exkurzemi. Naši průvodci mají osvedčení (profesní kvalifikace 65-021 N a 65-028-N). Jaký obor pro to potrebuji? Jaké dokumenty k tomuto budu potřebovat? Prosím poradit jak to udělat. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Marina Chryčová
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 31.05.2017 15:41)
   Dobrý den,
    
   volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona si můžete rozšířit o obor č.71  Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu. Rozšíření volné živnosti se ohlašuje prostřednictvím formuláře – změnový list. Tato změna není zpoplatněna a můžete jí ohlásit na  jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.  Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing.Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout