Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Sidlo OSVC (DB 20.08.2018 19:15) – Živnostenský úřad
  Dobry den, chcem si zalozit zivnost popri praci. Trvaly pobyt mam nahlaseny na Slovensku ale zijem na Prahe 4 v podnajme. Rad by som si tu nahlasil aj sidlo podnikania, bude mi k tomu stacit predlozit platnu najomnu zmluvu, alebo je nutny aj pisomny suhlas majitela domu?
  Dakujem
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 21.08.2018 13:39)
   Dobrý den,
    
   podnikatel je povinen k ohlášení živnosti připojit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístil své sídlo.
   K doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí. Máte-li v nájemní smlouvě uvedeno, že na adrese můžete mít sídlo, postačí nájemní smlouva.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského  
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: obnovení a rozšíření živnosti (Hana Koníčková 13.08.2018 15:15) – Živnostenský úřad
  Od září bych chtěla obnovit živnost jako hlavní činnost a zároveň bych chtěla rozšířit živnost o administrativu a produkční činnost, jak bych měla postupovat a lze vyřídit i elektronicky nebo je nutná osobní přítomnost na úřadě.Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 13.08.2018 16:00)
   Dobrý den,
    
   pokud hodláte obnovit živnost a dále rozšířit volnou živnost o další obory, je nutné vyplnit změnový list. Tento formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz. Oba úkony jsou bez správního poplatku. Tuto záležitost můžete vyřídit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   Podání můžete vyřídit elektronicky pokud máte zaručený elektronický podpis.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: copywriting a ohlášení živnosti s předstihem (Kamil 22.07.2018 20:12) – Živnostenský úřad
  Hezký den, chtěla bych se zeptat na 2 věci:
  1) Spadá copywriting jako volná živnost do kategorie 66 reklamní činnost, marketing a mediální zastoupení? Pro tento typ živnosti není nutné mít provozovnu, chápu to správně?
  2) je možné ohlásit živnost i dopředu, např. podat jednotný registrační formulář 15. 8., s tím, že živnost chci začít provozovat až od 1. 9.?

  Předem děkuji za odpověď
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 07.08.2018 14:55)
   Dobrý den,
    
   obsahové náplně jednotlivých živností jsou uvedena v nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností.
   Obsahová náplň oboru č.66  Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení živnosti volné je: zpracování a výroba návrhů reklamy, šíření reklamy různými způsoby, zejména umístěním na venkovních reklamních poutačích, šířením sdělovacími prostředky, Internetem, distribuce nebo dodávka reklamních materiálů a vzorků, obstarávání míst pro inzerci a reklamu a podobně. Průzkum trhu za účelem zjištění možnosti odbytu, vhodnosti a běžnosti výrobků a nákupních zvyklostí zákazníků za účelem  podpory prodeje a vývoje nových výrobků a průzkumu veřejného mínění (kolektivních názorů veřejnosti o politických, ekonomických a sociálních otázkách) a jejich statistické vyhodnocení. Mediální zastoupení.
   Obsahem činnosti není tisk reklamních materiálů.
   Pro volnou živnost není nutné mít provozovnu.
   Dnem podání ohlášení živnosti máte možnost začít podnikat. Datum, od kdy skutečně podnikat začnete, se v registru živnostenského podnikání neuvádí. V tomto registru se uvádí pouze vznik oprávnění, který je shodný se dnem ohlášení živnosti.
   Příslušný formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: garant (Exnerová 23.07.2018 17:36) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych si udělala živnost v oblasti prodlužování řas, ale musím mít po dobu jednoho roku garanta (odpovědného zástupce). Je nutné aby tato osoba měla tytéž zkušenosti (prodlužování řas) nebo je možné zapsat jako garanta i někoho kdo se věnuje pouze kosmetice či kadeřnictví například? Děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 06.08.2018 11:07)
   Dobrý den,

   prodlužování řas spadá do řemeslné živnosti: kosmetické služby. Pokud tuto živnost budete provozovat prostřednictvím odpovědného zástupce, je nutné, aby on splňoval odbornou způsobilost, tj. řádné ukončení středního vzdělání v příslušném oboru nebo střední vzdělání v příbuzném oboru a jednoroční praxi v oboru nebo rekvalifikaci (akreditovanou) pro příslušnou pracovní činnost a jednoroční praxi v oboru nebo doklad o vykonané šestileté praxi v oboru.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Zalozeni zivnosti (Svatava Liskova 19.07.2018 11:48) – Živnostenský úřad
  Dobry den
  jsem obcanem Nemecka a chci si registrovat zivnost- jako samostatny poradce pro obchodni cinnosti v Ceske republice, kam se chystam za dva roky prestehovat. Zatim tam ale nemam adresu, bydli tam ale moje dcery i svagr. Muzu si registrovat smlouvu s adresou u nich?
  Dekuji za odpoved
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 19.07.2018 13:37)
   Dobrý den,
    
   pokud hodláte podnikat na území České republiky, je nutné mít v ČR sídlo. Pro prokázání právního důvodu k sídlu postačí doložit písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde je sídlo umístěno, že s umístěním souhlasí.
    
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského   
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Sídlo podnikání (Jan Rah 17.07.2018 18:59) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  díval jsem se v diskuzi a otázka zde již byla párkrát položená, nicméně odpověď byla vždy trošku odlišná.
  Rád bych uvedl jako OSVČ sídlo svého podnikání (lehké podnikání, poradenská činnost, která by na adrese Sídla nebyla provozována) na andrese, kde jsem právě v pronájmu. Stačí k této skutečnosti doložit smlouvu o pronájmu, kterou jsem s majitelem uzavřel, nebo je potřeba i nějaký "zvláštní" formulář, v kterém dostanu jeho svolení k umístění Sídla?

  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 18.07.2018 8:24)
   Dobrý den,

   doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž podnikatel umístil sídlo, liší-li se od jeho bydliště, postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostory, kde jsou prostory umístěny. Právní důvod lze též prokázat smlouvou o pronájmu.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského  
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Živnostensskýlist (Mgr.Jana Řehounková 11.07.2018 9:19) – Živnostenský úřad
  Dobrý den. Je možné si nechat udělat živnostenský list pro logopedická cvičení a pouze docházet za klienty Děkuji. Ř.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 11.07.2018 13:42)
   Dobrý den,
    
   provádět logopedii s výjimkou klinické logopedie lze v rámci živnostenského oprávnění na volnou živnost  - výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona  a to pod oborem č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků.
   Tato činnost není podmíněna provozovnou, tudíž můžete docházet za klienty.  
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: zřízení provozovny (Eva 28.06.2018 18:23) – Živnostenský úřad
  Dodrý den, potřebuji souhlas majitele bytu, ve kterém jsem nahlášena k trvalému bydlišti pro zřízení provozovny na této adrese?
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 02.07.2018 17:00)
   Dobrý den,
    
   dle §17 odst. 3 živnostenského zákona je povinností podnikatele  na žádost živnostenského úřadu prokázat právní důvod pro užívání provozovny.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: dotaz: co je potřeba ke zřízení živnosti pro Slováky? (Věra Hnilicová 14.06.2018 14:40) – Živnostenský úřad
  Dobrý den! Chci se zeptat, co potřebuje občan slovenské republiky ke zřízení živnosti tzv.volné na území české republiky? Trvalý pobyt na Slovensku, v Praze bydlí, má nájem.slouvu a doručovací adresu. Předem děkuji za odpověď. Hnilicová
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 20.06.2018 15:17)
   Dobrý den,

   k získání živnostenského oprávnění je nutný doklad o bezúhonnosti ze Slovenska, který nesmí být starší jak tři roky a nájemní smlouva. Potřebné informace a více informaci naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: koncese pro silniční dopravu pro cizince (občan EU) (Lucie Candrová 14.06.2018 0:45) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  dle Zákona o silniční dopravě je pro získání koncese pro nákladní silniční motorovou dopravu potřeba mj. odborná způsobilost. Tato by se měla prokázat zkouškou nebo na základě osvědčení orgánu jiného členského státu (para 8a). Víte prosím, jaké konkrétní osvědčení by to mohlo být v případě občana Bulharska? Bylo by provozování nákladní silniční dopravy touto osobou v Bulharsku v minulosti dostatečným potvrzením pro získání koncese zde v ČR a pokud ano, jaké potvrzení by měla tato osoba dodat? Děkuji.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 19.06.2018 13:07)
   Dobrý den paní Candrová.
    
   silniční motorová doprava se člení na osobní a na nákladní a dále se rozděluje na tzv. malou dopravu (u osobní do 9 míst včetně řidiče a u nákladní do 3,5 tuny celkové hmotnosti) a na tzv. velkou dopravu (u osobní nad 9 míst včetně řidiče a u nákladní nad 3,5 tuny celkové hmotnosti).
   Pokud podnikatel žádá o tzv. velkou dopravu, musí kromě jiných náležitostí dle zákona č. 111/1994 Sb., vždy ustanovit odpovědného zástupce, který musí doložit odbornost: „Osvědčení o odborné způsobilosti pro daný druh dopravy“. Osvědčení by měly vydávat všechny státy EU, dle nařízení EU a jmenovaný doklad je pak platný ve všech členských státech EU. To že jmenovaný už podnikal v jiném členském státě EU není dostatečný doklad o odbornosti.
   V případě, že by chtěl podnikatel požádat jenom o tzv. malou dopravu, tak není vyžadována žádná odbornost, jenom splnění všeobecných podmínek provozování živnosti dle živnostenského zákona.
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek

   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad městské části Praha 4


Vytisknout