Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: výroba a prodej textilu - obor živnosti (Jana Novotná 31.05.2019 9:00) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit do jakého oboru volné živnosti se zaregistrovat pokud bych chtěla vyrábět a prodávat textilní výrobky a drobnou bižuterii. Tyto výrobky bych ráda prodávala přes vlastní eshop, příležitostně na trzích a také dodávala do kamenných prodejen. Jsem povinna v tomto případě mít zavedenou EET? Děkuji. Pěkný den
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 06.06.2019 16:58)
   Vážená paní Novotná,
   pro výrobu a prodej textilu Vám doporučuji u volné živnosti: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona , obor činnosti č. 10 : Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků.
   Pro výrobu bižuterie Vám doporučuji obor činnosti č. 41 : Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků , upomínkových předmětů.
   V rámci výrobní činnosti máte právo dle svého živnostenského oprávnění výrobky i prodávat a opravovat, zůstane-li zachována povaha živnosti. V případě prodeje výrobků jiných výrobců, Vám doporučuji ještě obor činnosti č. 48 . Velkoobchod a maloobchod.
   S dotazy týkající se EET se prosím obraťte na Ministerstvo financí, tato oblast nespadá do kompetence živnostenských úřadů.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Rejstříkový Úřad (Matěj Bahník 11.04.2019 16:10) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  dozveděl jsem se že sídlo PO je registrováno na tzv. virutální adrese. Potřebuji vedět kam se tedy obrátit a registrovat sídlo na reálnou provozovnu.

  Děkuji s pozdravem
  Matěj Bahník
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 12.04.2019 12:09)
   Dobrý den,
    
   dle § 429 občanského zákoníku platí, že sídlo podnikatele se určí adresou zapsanou ve veřejném rejstříku. U adresy sídla, dle živnostenského zákona, se rozumí tyto údaje: název obce, název ulice, číslo popisné nebo evidenční, číslo orientační, pokud bylo přiděleno a poštovní směrovací číslo. Tyto údaje se zapisují do Registru živnostenského podnikání. Pokud hodláte ohlásit živnostenskému odboru provozovnu, tak i její adresa musí být zapsána v rozsahu výše uvedených údajů. Označení tzv. virtuální adresa živnostenský zákon nezná. Na základě ohlášení živnosti  a následného vydání Výpisu z živnostenského rejstříku je adresa sídla zapsána v registru živnostenského podnikání. Totéž se týká oznámení o zahájení činnosti v provozovně.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
    
 • Otázka: Právní poradenství - co do ŽL (Ivo Lažanský 22.02.2019 13:04) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, pod jakou živnost/co je třeba mít na ŽL pro právní poradenství (vystudovaný právník, není ale členem Advokátní komory)?
  Děkuji.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 25.02.2019 11:27)
   Dobrý den,
    
   dle nařízení vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, existuje obor č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků živnosti volné Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského.
    
   Text výše uvedeného oboru č. 60:

   Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků

   Poradenské služby technického charakteru ve specifikované oblasti činnosti, zejména ve stavebnictví a architektuře, strojírenství, hutnictví, energetice (například činnost energetického specialisty), chemii, potravinářství, textilním a oděvním průmyslu a dalších průmyslových odvětvích, zemědělství a lesnictví, poradenské služby v oblasti finančních záležitostí (poskytování úvěrů, zhodnocení kapitálu a podobně), podnikatelských aktivit, organizačních a ekonomických otázek v obchodních záležitostech, při plánování, organizaci, kontrole, v oblasti řízení a podobně.
   Poskytování odborné pomoci, posudků, rad, doporučení a stanovisek k zabezpečení přípravy a realizace staveb. Posuzování vlivů připravovaných staveb, jejich změn a změn v jejich užívání, činností a technologií na životní prostředí, to znamená zpracování posudku dokumentace o hodnocení vlivu stavby, činnosti nebo technologie na životní prostředí.
   Posuzování zahrnuje zejména zjištění, popis a hodnocení předpokládaných přímých a nepřímých vlivů stavby, činnosti nebo technologie na klimatické poměry, ovzduší, povrchové a podzemní vody, půdu, horninové prostředí, způsob využívání krajiny, chráněná území, flóru, faunu, funkčnost a stabilitu ekosystémů, obyvatelstvo, využívání přírodních zdrojů, kulturní památky, životní prostředí v obcích a městech, porovnání navržených variant řešení a výběr nejvhodnější varianty, navržení opatření a podmínek, které vyloučí nebo sníží předpokládané nepříznivé vlivy, popřípadě zvýší pozitivní vlivy stavby, činnosti nebo technologie, hodnocení důsledků případného neprovedení stavby, činnosti nebo technologie.
   Zpracování odborných posudků v oblasti ochrany ovzduší a zpracování rozptylových studií. Poradenská činnost v oblasti společenských věd (sociologie, filosofie, historie, demografie, lingvistiky a podobně), v oblasti společenského vystupování, rozvoje osobnosti a udržování fyzické kondice, vizážistika, barvové poradenství, logopedie s výjimkou klinické logopedie a podobně.
   Obsahem činnosti není vlastní realizace technických činností, projektování staveb, ani jejich provádění, technickoorganizační činnost v oblasti požární ochrany, poradenská činnost při ochraně rostlin, poradenská činnost v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, daňové a účetní poradenství ani právní porady (zejména zastupování zájmů jedné strany proti zájmům strany druhé před soudem nebo jinými právními institucemi nebo pod dozorem advokátů nebo jiných pracovníků soudu), psychologické poradenství. 

   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: koncese na založení cestovní kanceláře (Tom 20.11.2018 21:52) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci se zeptat,
  mám ve Spojených arabských emirátech cestovní kancelář.
  Chtěl bych v Česku získat koncesi pro založení cestovní kanceláře. Lze nějakým způsobem nechat uznat?
  Děkuji
  • Odpověď: (Super Admin 22.11.2018 14:51)
   Dobrý den,
   každý podnikatel, který hodlá podnikat na území ČR, musí mít živnostenské oprávnění vydané živnostenským úřadem v ČR.
   Pokud má právnická osoba sídlo na území jiného státu než České republiky, musí přiložit k ohlášení výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem tohoto státu.
   Dále doklad o tom, že právnická osoba byla zřízena nebo založena.
   Více informací a příslušné formuláře naleznete na www.praha4.cz.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: koncese cestovní kanceláře (Tomáš 20.11.2018 21:55) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci podat žádost o koncesi pro založení cestovní kancelář, je tam jedna podmínka :
  vysokoškolské vzdělání a 1 rok praxe v oboru.

  Jakým způsobem mohu dokázat praxe v oboru, které dokumenty musím k tomu přikládat.
  Děkuji
  • Odpověď: (Super Admin 21.11.2018 15:48)
   Dobrý den,
   pro vydání koncesní listiny na provozování cestovní kanceláře je nutné splnit požadovanou odbornost, tj. doklad o ukončeném vysokoškolském vzdělání a 1 rok praxe v oboru. Praxí v oboru se rozumí výkon odborných činností náležejících do oboru dle předmětu podnikání. Dobou praxe se rozumí doba výkonu odborných činností konaných v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu.

   Příslušné formuláře a více informací naleznete na www.praha4.cz.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Sidlo OSVC (DB 20.08.2018 19:15) – Živnostenský úřad
  Dobry den, chcem si zalozit zivnost popri praci. Trvaly pobyt mam nahlaseny na Slovensku ale zijem na Prahe 4 v podnajme. Rad by som si tu nahlasil aj sidlo podnikania, bude mi k tomu stacit predlozit platnu najomnu zmluvu, alebo je nutny aj pisomny suhlas majitela domu?
  Dakujem
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 21.08.2018 13:39)
   Dobrý den,
    
   podnikatel je povinen k ohlášení živnosti připojit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístil své sídlo.
   K doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí. Máte-li v nájemní smlouvě uvedeno, že na adrese můžete mít sídlo, postačí nájemní smlouva.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského  
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: obnovení a rozšíření živnosti (Hana Koníčková 13.08.2018 15:15) – Živnostenský úřad
  Od září bych chtěla obnovit živnost jako hlavní činnost a zároveň bych chtěla rozšířit živnost o administrativu a produkční činnost, jak bych měla postupovat a lze vyřídit i elektronicky nebo je nutná osobní přítomnost na úřadě.Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 13.08.2018 16:00)
   Dobrý den,
    
   pokud hodláte obnovit živnost a dále rozšířit volnou živnost o další obory, je nutné vyplnit změnový list. Tento formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz. Oba úkony jsou bez správního poplatku. Tuto záležitost můžete vyřídit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   Podání můžete vyřídit elektronicky pokud máte zaručený elektronický podpis.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: copywriting a ohlášení živnosti s předstihem (Kamil 22.07.2018 20:12) – Živnostenský úřad
  Hezký den, chtěla bych se zeptat na 2 věci:
  1) Spadá copywriting jako volná živnost do kategorie 66 reklamní činnost, marketing a mediální zastoupení? Pro tento typ živnosti není nutné mít provozovnu, chápu to správně?
  2) je možné ohlásit živnost i dopředu, např. podat jednotný registrační formulář 15. 8., s tím, že živnost chci začít provozovat až od 1. 9.?

  Předem děkuji za odpověď
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 07.08.2018 14:55)
   Dobrý den,
    
   obsahové náplně jednotlivých živností jsou uvedena v nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností.
   Obsahová náplň oboru č.66  Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení živnosti volné je: zpracování a výroba návrhů reklamy, šíření reklamy různými způsoby, zejména umístěním na venkovních reklamních poutačích, šířením sdělovacími prostředky, Internetem, distribuce nebo dodávka reklamních materiálů a vzorků, obstarávání míst pro inzerci a reklamu a podobně. Průzkum trhu za účelem zjištění možnosti odbytu, vhodnosti a běžnosti výrobků a nákupních zvyklostí zákazníků za účelem  podpory prodeje a vývoje nových výrobků a průzkumu veřejného mínění (kolektivních názorů veřejnosti o politických, ekonomických a sociálních otázkách) a jejich statistické vyhodnocení. Mediální zastoupení.
   Obsahem činnosti není tisk reklamních materiálů.
   Pro volnou živnost není nutné mít provozovnu.
   Dnem podání ohlášení živnosti máte možnost začít podnikat. Datum, od kdy skutečně podnikat začnete, se v registru živnostenského podnikání neuvádí. V tomto registru se uvádí pouze vznik oprávnění, který je shodný se dnem ohlášení živnosti.
   Příslušný formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: garant (Exnerová 23.07.2018 17:36) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych si udělala živnost v oblasti prodlužování řas, ale musím mít po dobu jednoho roku garanta (odpovědného zástupce). Je nutné aby tato osoba měla tytéž zkušenosti (prodlužování řas) nebo je možné zapsat jako garanta i někoho kdo se věnuje pouze kosmetice či kadeřnictví například? Děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 06.08.2018 11:07)
   Dobrý den,

   prodlužování řas spadá do řemeslné živnosti: kosmetické služby. Pokud tuto živnost budete provozovat prostřednictvím odpovědného zástupce, je nutné, aby on splňoval odbornou způsobilost, tj. řádné ukončení středního vzdělání v příslušném oboru nebo střední vzdělání v příbuzném oboru a jednoroční praxi v oboru nebo rekvalifikaci (akreditovanou) pro příslušnou pracovní činnost a jednoroční praxi v oboru nebo doklad o vykonané šestileté praxi v oboru.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Zalozeni zivnosti (Svatava Liskova 19.07.2018 11:48) – Živnostenský úřad
  Dobry den
  jsem obcanem Nemecka a chci si registrovat zivnost- jako samostatny poradce pro obchodni cinnosti v Ceske republice, kam se chystam za dva roky prestehovat. Zatim tam ale nemam adresu, bydli tam ale moje dcery i svagr. Muzu si registrovat smlouvu s adresou u nich?
  Dekuji za odpoved
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 19.07.2018 13:37)
   Dobrý den,
    
   pokud hodláte podnikat na území České republiky, je nutné mít v ČR sídlo. Pro prokázání právního důvodu k sídlu postačí doložit písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde je sídlo umístěno, že s umístěním souhlasí.
    
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského   
   ÚMČ Praha 4


Vytisknout