Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Sídlo podnikání (Jan Rah 17.07.2018 18:59) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  díval jsem se v diskuzi a otázka zde již byla párkrát položená, nicméně odpověď byla vždy trošku odlišná.
  Rád bych uvedl jako OSVČ sídlo svého podnikání (lehké podnikání, poradenská činnost, která by na adrese Sídla nebyla provozována) na andrese, kde jsem právě v pronájmu. Stačí k této skutečnosti doložit smlouvu o pronájmu, kterou jsem s majitelem uzavřel, nebo je potřeba i nějaký "zvláštní" formulář, v kterém dostanu jeho svolení k umístění Sídla?

  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 18.07.2018 8:24)
   Dobrý den,

   doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž podnikatel umístil sídlo, liší-li se od jeho bydliště, postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostory, kde jsou prostory umístěny. Právní důvod lze též prokázat smlouvou o pronájmu.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského  
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Živnostensskýlist (Mgr.Jana Řehounková 11.07.2018 9:19) – Živnostenský úřad
  Dobrý den. Je možné si nechat udělat živnostenský list pro logopedická cvičení a pouze docházet za klienty Děkuji. Ř.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 11.07.2018 13:42)
   Dobrý den,
    
   provádět logopedii s výjimkou klinické logopedie lze v rámci živnostenského oprávnění na volnou živnost  - výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona  a to pod oborem č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků.
   Tato činnost není podmíněna provozovnou, tudíž můžete docházet za klienty.  
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: zřízení provozovny (Eva 28.06.2018 18:23) – Živnostenský úřad
  Dodrý den, potřebuji souhlas majitele bytu, ve kterém jsem nahlášena k trvalému bydlišti pro zřízení provozovny na této adrese?
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 02.07.2018 17:00)
   Dobrý den,
    
   dle §17 odst. 3 živnostenského zákona je povinností podnikatele  na žádost živnostenského úřadu prokázat právní důvod pro užívání provozovny.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: dotaz: co je potřeba ke zřízení živnosti pro Slováky? (Věra Hnilicová 14.06.2018 14:40) – Živnostenský úřad
  Dobrý den! Chci se zeptat, co potřebuje občan slovenské republiky ke zřízení živnosti tzv.volné na území české republiky? Trvalý pobyt na Slovensku, v Praze bydlí, má nájem.slouvu a doručovací adresu. Předem děkuji za odpověď. Hnilicová
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 20.06.2018 15:17)
   Dobrý den,

   k získání živnostenského oprávnění je nutný doklad o bezúhonnosti ze Slovenska, který nesmí být starší jak tři roky a nájemní smlouva. Potřebné informace a více informaci naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: koncese pro silniční dopravu pro cizince (občan EU) (Lucie Candrová 14.06.2018 0:45) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  dle Zákona o silniční dopravě je pro získání koncese pro nákladní silniční motorovou dopravu potřeba mj. odborná způsobilost. Tato by se měla prokázat zkouškou nebo na základě osvědčení orgánu jiného členského státu (para 8a). Víte prosím, jaké konkrétní osvědčení by to mohlo být v případě občana Bulharska? Bylo by provozování nákladní silniční dopravy touto osobou v Bulharsku v minulosti dostatečným potvrzením pro získání koncese zde v ČR a pokud ano, jaké potvrzení by měla tato osoba dodat? Děkuji.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 19.06.2018 13:07)
   Dobrý den paní Candrová.
    
   silniční motorová doprava se člení na osobní a na nákladní a dále se rozděluje na tzv. malou dopravu (u osobní do 9 míst včetně řidiče a u nákladní do 3,5 tuny celkové hmotnosti) a na tzv. velkou dopravu (u osobní nad 9 míst včetně řidiče a u nákladní nad 3,5 tuny celkové hmotnosti).
   Pokud podnikatel žádá o tzv. velkou dopravu, musí kromě jiných náležitostí dle zákona č. 111/1994 Sb., vždy ustanovit odpovědného zástupce, který musí doložit odbornost: „Osvědčení o odborné způsobilosti pro daný druh dopravy“. Osvědčení by měly vydávat všechny státy EU, dle nařízení EU a jmenovaný doklad je pak platný ve všech členských státech EU. To že jmenovaný už podnikal v jiném členském státě EU není dostatečný doklad o odbornosti.
   V případě, že by chtěl podnikatel požádat jenom o tzv. malou dopravu, tak není vyžadována žádná odbornost, jenom splnění všeobecných podmínek provozování živnosti dle živnostenského zákona.
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek

   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: rozšíření živnosti (Marie 06.06.2018 21:00) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, vystudovala jsem vysokou školu obor grafický design. V současnosti pracuji na ŽL grafické a kresličské práce. Mám možnost vést praktickou výuku grafického designu na soukromé škole. Musím si rozšířit obor živnosti? Pokud ano, tak jaký? Děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 07.06.2018 10:38)
   Dobrý den,
    
   pokud máte živnostenské oprávnění na volnou živnost výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, ve které jsou zahrnuty grafické a kresličské práce a hodláte vést praktickou výuku grafického  designu na soukromé škole, doporučuji Vám rozšířit své živnostenské oprávnění o obor č.72 živnosti volné výroba, obchod  a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Tento obor zní: mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení včetně lektorské činnosti.  Obsahem činnosti není výchova a vzdělávání ve školách, předškolních a školních zařízeních zařazených do rejstříku škol a školských zařízení.
   K rozšíření živnosti slouží změnový list, který naleznete na www.praha4.cz. Toto rozšíření je bez správního poplatku a ohlásit tuto změnu můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Dovětek u jména OSVČ (Martin Kučera 01.06.2018 15:56) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  je prosím možné u OSVČ fyzické osoby uvést ke jménu ještě dovětek (např. značku, výraz specifikující podnikání), aniž by bylo nutné se zapisovat do OR?

  Děkuji,
  M. Kučera
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 05.06.2018 15:32)
   Dobrý den,

   v Registru živnostenského oprávnění se již dodatky nezapisují. Není to údaj, který živnostenské úřady evidují.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Změna sídla (František B. 20.05.2018 9:06) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  před několika dny jsem si změnil trvalý pobyt na Prahu 4 a z toho důvodu mi bylo automaticky změněno sídlo v živnostenském rejstříku, ačkoliv bych ho rád ponechal na původní adrese.

  Chtěl bych se zeptat, jak se tato žádost dá vyřídit (předpokládám živnostenský úřad MČ Prahy 4) a především pak, co k tomu budu potřebovat? Stačí pouze vyplnit změnový formulář, nebo potřebuji i nějaké "právní potvrzení", že původní adresu mohu využívat jakožto sídlo svého podnikání (i přestože jsem jej měl dříve jako sídlo)?

  Popravdě jsem byl trochý překvapený, že mi bylo sídlo automaticky změněno. Před změnou trvalého bydliště jsem si pročítal různé materiály, z nichž jsem vydedukoval, že dojde ke změně trvalého bydliště živnostníka, ovšem už ne ke změně jeho sídla (to se případně musí žádat zvlášť). Evidentně je to jinak.

  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 21.05.2018 10:34)
   Dobrý den,

   pokud podnikatel při ohlášení živnosti nebo jeho změny vyplní ANO u údaje: místo podnikání trvale shodné s bydlištěm, pak automaticky při změně bydliště je změněna i adresa sídla v Registru živnostenského podnikání na adresu změněného bydliště. Chcete-li mít adresu sídla na jiné adrese, než máte adresu svého bydliště, je nutné vyplnit změnový  list, zaplatit správní poplatek 100 Kč a doložit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž jste umístil sídlo, neboť tato adresa se liší od adresy bydliště.   
   Tuto změnu můžete nahlásit na jakémkoliv živnostenském úřadě v ČR. Formulář - změnový list a více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: Rozšíření živnosti (Hutter Tomáš 14.05.2018 15:04) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  prosím o informaci ohledně rozšíření živnosti firmy, mám registrovanou volnou živnost:velkoobchod
  zprostředkování obchodu
  výroba oděvů a oděvních doplňků (kromě kožešinových)
  činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců. Potřebovala bych rozšířit o: "Administrativní služby". V seznamu volných živností jsem toto nenašel, tak nevím, jaký název použít. A může za mě rozšíření osobně vyřídit manželka? Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 16.05.2018 10:46)
   Dobrý den,

   pokud potřebujete rozšířit stávající volnou živnost : výroba , obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona o další obor, ve kterém jsou zahrnuty administrativní služby, doporučuji Vám rozšířit živnost o obor č. 70 Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy. Tuto záležitost  může za vás vyřídit osoba na základě plné moci, která nemusí být ověřena. K rozšíření živnosti použijte formulář změnový list, který naleznete na www.praha4.cz. Na těchto webových stránkách naleznete též nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností. V tomto nařízení naleznete obsahovou náplň oboru č. 70.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského 
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Živnost pilot (Michal Fibiger 14.05.2018 9:44) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  Aktuálně mám živnost Činnosti v oblasti informačních technologií a jsem plátcem DPH. Do budoucna bych se rád živil jako pilot. Aktuálně absolvuji výcvik a rád bych se zeptal, jak uplatnit náklady s tím spojené a odpočet DPH. Resp. na jakou další živnost si rozšířit živnostenský list zda-li je to možné a nějaké existuje.
  Děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 15.05.2018 15:23)
   Dobrý den,

   činnost výkonných letců není dle § 3 odst. 3, písm.v) živnostenského zákona živností. Z tohoto důvodu nemůžete tuto činnost vykonávat na základě živnostenského zákona. S dotazy týkajícími se plateb DPH se prosím obraťte na Finanční úřad, neboť tuto agendu živnostenské úřady nevykonávají.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského     
   ÚMČ Praha 4


Vytisknout