Žádáme zprůchodnění pasáže u stanice Budějovická

Praha 4 žádá pražský magistrát o zprůchodnění pasáže u stanice metra C Budějovická a odstranění, nebo okamžitou opravu terasy nad jižním vestibulem stanice Budějovická. Tento dopravní uzel využívá v pracovních dnech denně skoro 70.000 cestujících, pasáží procházely tisíce obyvatel a návštěvníků Prahy 4, kteří nyní musí volit složitou cestu pouze po pevných schodištích a přes obchodní dům DBK. Bezbariérový přístup je nyní zásadním způsobem omezen.

„Magistrát svým nečekaným rozhodnutím zkomplikoval nejen vstup a výstup z metra a přestup mezi metrem a autobusy MHD, které obsluhují velkou část Prahy 4, ale také průchod k poliklinice a Úřadu MČ Praha 4,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Rozhodnutí hlavního města poškozuje obyvatele Prahy 4, pacienty polikliniky, zaměstnance mnoha firem, kteří v blízkém okolí pracují, zákazníky provozoven obchodu a služeb, i návštěvníky Prahy 4, a je proto pro městskou část zcela nepřijatelné.“

Jižní vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen od pátku 19. ledna 2018 a neprůchodná je skoro dva měsíce pasáž vedoucí od Olbrachtovy ulice k ulici Antala Staška. Důvodem je rozhodnutí magistrátu vyhlásit havarijní stav terasy nad jižním vestibulem stanice Budějovická. Z metra a do metra se tak nyní lze dostat pouze přes severní vestibul, který zejména ve špičce s potížemi zvládá nápor cestujících. Bezbariérový přístup je ale omezen a hendikepovaní lidé, senioři a matky s kočárky mají obrovské problémy.

„Je zcela nemožné, aby právě ten ze dvou východů z metra, který disponuje pojízdnými schody, a sousední části podchodu byly nadále uzavřené,“ uvedl dále starosta Petr Štěpánek. „Opakovaně urgujeme znovuotevření jižního vestibulu a okamžité zprůchodnění pasáže, protože nově instalované podpěry to umožňují. Po magistrátu dále žádáme buď okamžitou opravu terasy, nebo její odstranění.“

Současný stav je výsledkem několikaleté nečinnosti pražského magistrátu, kde problém řeší dva odbory – majetkový a speciální stavební úřad. Praha 4 chce situaci řešit nejméně od roku 2011, ale všechna její upozornění a všechny žádosti zůstaly ze strany magistrátu bez adekvátní odezvy. A nejde jen o zkorodované nosníky terasy, v katastrofálním stavu je dlažba, která je místy uvolněná a místy rozvlněná, takže chodcům hrozí nebezpečí úrazu. Do pasáže zatéká, při dešti kape voda ze stropu a tvoří se v ní velké kaluže.

„Na špatný stav jsme jako Praha 4 magistrát opakovaně upozorňovali několik let a je smutnou skutečností, že impulsem k nějakému činu bylo teprve zřícení Trojské lávky. Náprava postupu obou magistrátních odborů je teď na primátorce hlavního města Prahy,“ uzavřel starosta Petr Štěpánek.
Zveřejněno: 13.03.2018 – tiskový referent Roman Rogner