Vršovická vodárna v Braníku? Po sto letech úplně jinak

Téměř dvouletá rekonstrukce bývalé Vršovické vodárny skončila 2. června letošního roku. Stane se místem relaxace rodičů a dětí z okolí, tedy z Prahy 4, neboť Vršovická vodárna stojí v Braníku.

Hlavní město Praha nechalo v sousedství areálu bývalé vodárny (najdete ji v ul. Vltavanů 229 mezi sportovištěm Hamr a zahradnictvím) vybudovat moderní dětské hřiště, jež nabízí řadu průlezek a rozličných herních prvků, prospívajících posílení motoriky dětí. Patří mezi ně například lanový komplex, lezecká stěna, tobogány, skluzavky, houpačky či nafukovací trampolína. Vybudování hřiště stálo celkem 33 milionů korun.
Na místě, které před revitalizací hyzdila skládka komunálního odpadu a kde bylo umístěno omšelé psí cvičiště, dnes mohou návštěvníci všestranně relaxovat i odpočívat. Finančně se na rekonstrukci celé oblasti zásadní měrou podílela Evropská unie. Areál provozuje Centrum pro aktivní a společné prožití volného času Kroužky na Vltavě.

Slavnostní otevření vodárny a hřiště proběhlo mj. formou dětského dne, který obohatilo vystoupení dětí ze sdružení Kroužky. Na místě se odehrál i křest brožurky o historii Vršovické vodárny. Kmotry se stali primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, pražská radní Alexandra Udženija a starosta Prahy 4 Pavel Horálek (všichni ODS). „Místo je příkladem toho, kam bychom se chtěli v rozvoji Prahy ubírat,“ řekl při slavnostním otevření primátor Bohuslav Svoboda.
Pavel Horálek na své „domácí“, čtyřkové půdě poděkoval zástupcům magistrátu za záchranu krásné historické památky. K celému projektu dodal: „Praze 4 velmi záleží nejen na revitalizaci takovýchto "mrtvých zón", nejen na rekonstrukci historicky cenných budov. Dětské hřiště v koncepci rozvoje naší městské části reprezentuje místo setkávání maminek s dětmi i celých rodin. Navíc oživení tohoto místa s sebou nese i setkání se stavbami architekta Kotěry, které jsou stále moderní a elegantní – jako naše maminky,“ dodal s úsměvem starosta Horálek.
Vršovická vodárna v Braníku vyrostla na počátku 20. století a jejím vybudováním si tehdejší město Vršovice (nebylo ještě součástí Prahy) zajistilo přísun pitné vody. Budovy jsou unikátní i díky skutečnosti, že zčásti vznikly podle návrhu slavného architekta Jana Kotěry.

Michal Sochor
tiskový mluvčí

Vytisknout