Tibetský večer na Nuselské radnici

U příležitosti mezinárodní kampaně Tibetská vlajka byla starostou Petrem Štěpánkem na Nuselské radnici a na radnici na Budějovické vyvěšena již 8. března tibetská vlajka. Následně 11. března proběhl třetí ročník Tibetského večera, který uspořádala MČ Praha 4 na Nuselské radnici. Více než sto padesát lidí přišlo podpořit samostatnost Tibetu a 60. výročí od povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

Program zahájil starosta městské části Praha 4 Petr Štěpánek (Praha 4 sobě/Zelení), ředitelka spolku Lungta Edita Kleckerová a Sonam Gyaltso, prezident Tibetan Association ČR. Následovala přednáška o tibetském odívání, promítání filmů Útěk přes Himaláj a Na druhé straně Himaláje i ochutnávka tibetského jídla a závěrečná diskuze. Pro děti byl připraven workshop výroby tibetských praporků pro štěstí a v předsálí si návštěvníci mohli prohlédnout, jak vypadají písmenka z Tibetsko-českého slabikáře.
"My se každý rok připojujeme k projektu vyvěšení tibetské vlajky, abychom připomněli, že stále ještě na světě žijí lidé, kteří nemají ústavou, soudním systémem, garantována lidská práva, individuální práva, kolektivní, menšinová, ani právo národa na sebeurčení," řekl Petr Štěpánek, starosta MČ Praha 4.

"Cílem tohoto večera je, aby lidé podpořili Tibet. V rámci večera mohli návštěvníci podepsat petici a vyjádřit tak nesouhlas s tím, že dochází k převýchově tibetských dětí. Děti, které jsou nejlepší a elitní, jsou odváženy do Pekingu, kde je jim umožněno internátní vzdělání. Ztrácí se tím vazba na jejich původ a čínská kultura je jim potom bližší, než jejich tibetská," řekla Edita Kleckerová, ředitelka spolku Lungta.

Zveřejněno: 14.03.2019 – tiskový referent Roman Rogner