Řekněte nám svůj názor na Metropolitní plán
Metropolitní plán je novým územním plánem hlavního města Prahy, jehož pořízení bylo zahájeno na základě rozhodnutí Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 7. 6. 2012. Jedná se o jeden z nejdůležitějších dokumentů, který bude určovat budoucí podobu hlavního města Prahy. Pořizovatelem Metropolitního plánu je Odbor územního rozvoje MHMP, zpracovatelem je Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha), v jehož rámci zpracování plánu zajišťuje Kancelář metropolitního plánu.
V pondělí 16. dubna 2018 byla zveřejněna finální verze návrhu Metropolitního plánu určená k projednání podle stavebního zákona.
Jaká jsou předchozí vyjádření městské části Praha 4 k Metropolitnímu plánu, se dozvíte zde:
- článek Praha 4 zatím odmítá Metropolitní plán
- usnesení Rady městské části Praha 4 ke zveřejněnému rozpracovanému návrhu Metropolitního územního plánu hl. m. Prahy
Jak číst Metropolitní plán?
Metropolitní plán je složitý dokument, zcela odlišný od stávajícího územního plánu hl. m. Prahy. Pokud chcete zjistit, co může a nemůže vzniknout v okolí vašeho bydliště, je nutné Metropolitnímu plánu a jeho regulacím porozumět. Seznamte se proto nejprve s jeho základními principy.
Jak se zapojit do procesu projednání?
V současné době běží čas na prostudování finální verze návrhu Metropolitního plánu a přípravu připomínek. Společné jednání o návrhu se bude konat dne 27. 6. 2018. Do 30 dnů ode dne konání společného jednání mohou dotčené orgány uplatnit svá stanoviska. Sousední obce, městské části hl. m. Prahy a občané budou moct ve stejné lhůtě uplatnit připomínky.
Občané Prahy 4 mají stále do poloviny května (již od 27. 3. 2018) možnost vyjádřit svůj názor na Metropolitní plán vyplněním a odesláním formuláře, tato vyjádření budou sloužit jako podnět pro následné projednání Metropolitního plánu samosprávou městské části Praha 4.
Připomínky mohou směřovat k obecným tématům (např. k souladu s právními předpisy, k ochraně zeleně či stávající vybavenosti, k základním koncepcím, ke znění konkrétních článků apod.), stejně tak mohou být směřovány ke konkrétní lokalitě či ploše (např. k navrženému a popsanému cílovému charakteru lokality, k nastavené výškové regulaci, k navrhovaným veřejně prospěšným stavbám, k vymezení parků apod.)
Pro každou lokalitu je vypracován závazný krycí list, který souhrnně zobrazuje soubor podrobnějších regulací. V seznamu si vyberte svoji lokalitu kliknutím na její název. Pokud nevíte, kterou lokalitu vybrat, najděte si ji na hlavním výkrese Metropolitního plánu.
Zde si můžete stáhnout formulář pro vaše připomínky, požadavky a podněty jak ke konkrétní lokalitě, tak obecně k obsahu Metropolitního plánu.