Praha 4 řeší nelegální obsazení opuštěných objektů

Praha 4 řeší dlouhodobé nelegální využívání opuštěných objektů především bezdomovci. Na území městské části je několik problémových míst, kde se usadili lidé bez domova, narušují klid a dělají nepořádek v širokém okolí. Jde především o objekt bývalé mateřské školy Znojemská, louku Jalodvorská a Velký háj v blízkosti ulice Novodvorská.

Na úřad městské části přicházejí stížnosti obyvatel, v jejichž sousedství se takový objekt nachází, a kteří žádají radnici o razantní zákrok.

„Víme o tom a snažíme se našim obyvatelům pomoci,“ uvedl Zdeněk Pokorný (ZZZ ANO 2011), uvolněný člen rady pro bezpečnost, IT a grantovou politiku. „Nejpalčivější problémy řešíme prostřednictvím odboru životního prostředí a stavebního odboru našeho úřadu a ve spolupráci s městskou policií.“

Vyčištění a zabezpečení nevyužívaných objektů je dlouhodobý a komplikovaný proces, Rychlé a účinné řešení v některých případech komplikují vlastnické vztahy. Pokud vlastníkem objektu není město, musí úřad městské části najít a vyzvat vlastníka, aby si nemovitost sám zabezpečil proti vstupu nezvaných hostů a pozemek uklidil. Bohužel, často se stává, že vlastníci nemovitostí na podnět úřadu nereagují. Poté přistupujeme k radikálnímu řešení a vlastníka pokutujeme. Pokuta u fyzických a právnických osob může dosáhnout až do výše 100 000 Kč, resp. 500 000 Kč.

„Žádáme proto veřejnost o trpělivost, možnosti městské části jsou v těchto případech omezené pravomocemi, které máme, přesto věříme, že v dohledné době najdeme východisko, jak v dotčených lokalitách zajistit klid a pořádek,“ uvedl dále radní Zdeněk Pokorný.

„V minulých letech se nám podařilo vyřešit 40 problémových objektů či zanedbaných pozemků,“ uvedla předsedkyně Výboru pro bezpečnost Lucie Michková (ODS). „Každý takový objekt je mnohdy příčinou pouliční kriminality v nejbližším okolí, proto žádáme vás, obyvatele, o spolupráci, protože díky včasné informovanosti můžeme problém řešit. Bezpečí vás, našich obyvatel, je priorita.“

Pokud zjistíte obsazení objektu ve vašem okolí, předejte tuto informací radnímu pro bezpečnost Zdeňkovi Pokornému nebo předsedkyni Výboru pro bezpečnost Lucii Michkové. V případě zjištění protiprávního jednání kontaktujte městskou policii nebo Policii ČR.
Zveřejněno: 21.05.2015 – tiskový referent David Polák,