Praha 4 požádala o rozšíření parkovacích zón

Parkovací zóny v Praze 4 se rozšíří do dalších lokalit. Rada městské části Praha 4 dnes na základě analýzy dosavadního fungování Zón placeného stání (ZPS) požádala pražský magistrát jako zřizovatele a provozovatele zón o jejich rozšíření, a to k 1. červenci 2019. Oblast, kde nyní platí režim ZPS tak bude zvětšena až po Jižní spojku a do okolí Modřanské ulice. Vzhledem k převaze obytné funkce budou v tomto území výrazně zastoupeny tzv. modré zóny určené především pro rezidenty.

„Konečně se podaří ochránit také obyvatele Dvorců, Braníka, Michle a dalších míst sousedících s dosavadními zónami,“ uvedl starosta Petr Štěpánek. „Měl by tak nastat pořádek v parkování podobně jako například v Podolí, kde zóny jednoznačně chrání místní obyvatele.“

Zóny placeného stání byly na části území Prahy 4 zprovozněny k 1. červenci 2018. Byly a dosud jsou zejména v okolí trasy metra C, u zastávek tramvají a autobusů MHD blízko centra města a na dalších místech, kde se po zavedení zón v Praze 2 a v Praze 5 začaly hromadit automobily mimopražských řidičů. Jejich vozidla zde byla zaparkována po celý den, a bránila tak i v krátkodobém parkování obyvatelům městské části. V některých lokalitách znesnadňovala nebo dokonce znemožňovala průjezd složkám Integrovaného záchranného systému.

I když zavedení ZPS na části území městské části řešilo velkou část problémů s parkováním, zejména v centrální části Prahy 4, vyvolalo zároveň přetížení přilehlých území. Především došlo ke značným přesunům parkujících vozidel do nejbližšího okolí ZPS a k trase tramvaje číslo 17.

„Chtěli jsme, aby rozšíření ZPS mělo logiku a přitom nebylo plošné. Modré zóny jsme proto stanovili na hranici Jižní spojky, která přirozeně omezuje přelití parkujících nerezidentů do nejbližšího bezzónového sousedství,” říká místostarosta pro dopravu a životní prostředí Tibor Vansa (Piráti). “Zároveň zapojíme místní obyvatele do rozhodování o budoucí podobě parkovacích zón. Připravujeme proto participační setkání i zvláštní webovou stránku pro získání námětů a připomínek občanů. Ty pak zohledníme při upřesnění hranic zón a určení umístění jednotlivých typů zón: modré pro rezidentní parkování, fialové pro smíšené parkování a oranžové pro parkování dočasné.”

Rada městské části Praha 4 dnes zároveň podpořila žádost městské části Praha Kunratice, aby parkovací oprávnění v zónách placeného stání na území Prahy 4 mohli získat také obyvatelé Kunratic.