Praha 4 losovala startovací byty pro mladé rodiny

Pět mladých rodin si na radnici městské části Praha 4 vylosovalo svůj startovací byt. Losovalo se celkem o 5 bytů – 3 byty 2+1 a po jednom bytu o velikosti 1+1 a 1+kk. Zájem o startovací byty s nájmem výrazně nižším, než je tržní nájemné, byl velký, na výzvu radnice se přihlásilo 34 zájemců a 33 z nich splnilo vyhlášené podmínky.

„Startovací byty jsou určené pro manželské nebo partnerské dvojice s dítětem,“ uvedla zástupkyně starosty Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ). „Cílem radnice je nabídnout mladým rodinám na počátku společného soužití ve startovacích bytech finančně dostupné nájemní bydlení. Věřím, že jde o pomoc, kterou mladé rodiny uvítají.“

Z losovacího bubnu losovali přímo zájemci o byty. Ti šťastnější si vytáhli doklad o nájmu, další aspoň doklad potvrzující, že jsou prvními nebo druhými náhradníky. Jednou z klíčových podmínek byl věk aspoň jednoho z manželů do 35 let. Noví nájemníci uzavřou nájemní smlouvu vždy na dobu určitou, konkrétně na dobu jednoho roku s automatickým prodloužením až do maximálních čtyř let nájemního vztahu, pokud budou řádně plnit podmínky dané nájemní smlouvou.

„Nájemné v našich startovacích bytech dotuje městská část a jeho výše je odstupňována podle délky trvání nájmu,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Zicha (BEZPP). „V prvním roce zaplatí nájemníci 50 korun, v druhém 60 korun, ve třetím 70 korun a ve čtvrtém 80 korun za metr čtvereční za měsíc.“

Startovací byty vybudovala městská část Praha 4 na Roztylském náměstí na Spořilově v roce 2013. Celkem 43 bytů o velikosti 1+kk až 3+kk vzniklo přestavbou bývalé administrativní budovy na byty.
Zveřejněno: 16.06.2015 – tiskový referent David Polák,