Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Nový OP kvůli stěhování (Šulc Jan 22.02.2017 10:06) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den.
  Stěhuji se z Nového Města do Nuslí a budu si zřizovat trvalé bydliště na nové adrese. V bytě budu v nájmu. Stačí mi pro vyhotovení nového občanského průkazu a změnu trvalého bydliště jen nájemní smlouva, nebo potřebuji od majitele bytu ještě jiný dokument. Děkuji za odpověď.
  S pozdravem,

  Jan Šulc
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 22.2.2017 19:54)

   Dobrý den,
   pro změnu trvalého pobytu Vám stačí platná nájemní smlouva, souhlas vlastníka není potřeba. Podrobné informace případně naleznete na našich webových stránkách (viz odkaz).

   ODKAZ - http://www.praha4.cz/Hlaseni-trvaleho-pobytu.html

   S pozdravem


   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: doklad o prechodním bydlení (Gabriela Holcerová 09.02.2017 20:48) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobr den, jsem slovenka ,žijící a pracujici tady v Praze delší dobu. Bydlím momentálne na Vlnité ul.ale potrebuju doklad o prechodném pobytu.Proto se chci zeptat jestli mužu požádat taky u Vás na urade o tenhle doklad. Dekuju
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 13.2.2017 20:56)

   Dobrý den,
   úřady městských částí řeší pouze pobyt občanů ČR. Pro vyřízení pobytu pro cizince se obraťte na Ministerstvo vnitra, Odbor azylové a migrační politiky (viz odkaz).

   ODKAZ - http://www.mvcr.cz/clanek/odbor-azylove-a-migracni-politiky.aspx

   S pozdravem


   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: Korejs (Mgr. Miloš 07.02.2017 10:34) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Přeji pěkný den. V letošním roce 3.12. mě končí platnost OP, můžu o nový OP zažádat již v těchto dnech nebo je na to určený nějaký termín před vypršením platnosti ? Co k žádosti o nový OP vše potřebuji ? Platí se za vydaní nového OP něco ? Předem děkuji za odpověď. Mgr. Miloš Korejs
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 8.2.2017 14:47)

   Dobrý den,
   o nový občanský průkaz je možné požádat nejdříve 6 měsíců před skončením platnosti, ve Vašem případě tedy 3.6.2017. pokud se jedná pouze o výměnu z důvodu končící platnosti a nedošlo ke změně údajů v OP, stačí předložit pouze stávající OP a výměna je bez správního poplatku. Případné podrobnější informace naleznete na našich stránkách (viz odkaz).

   ODKAZ – www.praha4.cz/Vydani-obcanskeho-prukazu.html

   S pozdravem

   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: Dětský cestovní pas (Petra Janáková 25.01.2017 7:56) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat jak mám postupovat v případě ztráty dětského cestovního pasu. A jestli budu platit za ztrátu pasu.Děkuji Petra Janáková
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 26.1.2017 10:50)

   Dobrý den,
   ztrátu cestovního pasu můžete nahlásit na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze úřady městských částí). Ztrátu pasu za občana mladšího 15 let hlásí jeho zákonný zástupce, proto s sebou vezměte také rodný list dítěte.

   S pozdravem

   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: dotaz na trvalý pobyt (Pavla Bendová 08.12.2016 12:37) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dotaz: poraďte mi prosím, jak postupovat v případě, že se nájemník, který byl u nás hlášen k trvalému pobytu, již odstěhoval, ale zřejmě nenahlásil změnu bydliště. Nemáme s ním žádné spojení, dochází mu na naši adresu úřední pošta. Ukončení pobytu můžeme doložit smlouvou. Lze v tomto směru požádat o odhlášení z naší adresy? P. Bendová
  • Odpověď: (tiskový referent David Polák, 12.12.2016 21:11)

   Vážená paní Bendová,
   tímto Vám sdělujeme, že z ustanovení § 12 odst. 1 písm. c) zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o evidenci obyvatel“), vyplývá, že ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část. Odstavec druhý téhož paragrafu stanoví, že ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu podle odst. 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c) zákona o evidenci obyvatel. Všechny podmínky musí být naplněny současně.

   Ve vašem případě ve věci rušení trvalého pobytu bývalého nájemníka, Vám doporučujeme osobní návštěvu úřadu v úředních hodinách. Vezměte s sebou dokument, který dokládá zánik užívacího práva vašeho bývalého nájemníka (např. výpověď nájemní smlouvy, dohodu o skončení nájmu, atd.) a pokud možno jestli máte rovněž předávací protokol. Nicméně Vám doporučuji, ještě před tím, než se vydáte k nám na úřad s žádostí, zavolat nám pro bližší informace na tel. čísle 261 192 123.

   S pozdravem


   Mgr. Marek Hejduk
   vedoucí oddělení právního
   odbor správních agend

 • Otázka: OP (Dana Kopilová 23.11.2016 8:48) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den,
  je možné si na OP přinést vlastní fotografii,nebo je povinné nechat se vyfotografovat na úřadě.
  Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 24.11.2016 14:48)

   Dobrý den,
   přinést vlastní fotografii bohužel možné není. Existuje však varianta nechat se vyfotografovat u profesionálního fotografa, který pak může fotografii zaslat do datové schránky Ministerstva vnitra ČR, odkud je pak po dobu jednoho roku k dispozici ke stažení pracovníkům na přepážce. Je však třeba si dopředu zjistit, zda Vámi vybraný fotograf tuto službu umožňuje. Jen pro upřesnění dodávám, že tato varianta je možná pouze u občanských průkazů, na cestovní doklady je fotografie vždy pořizována na přepážce.

   S pozdravem

   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: Změna trvalého bydliště (Martin Janda 11.11.2016 10:08) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobbrý den,
  mám hlášené trvalé bydlistě u matky, ale během přístího roku se bude stěhovat na jinou adresu. Já bohužel budu minimálně následující rok mimo Českou Republiku (mimo Evropu) a bude složité pro mě přijet. Jak v tomto případě postupovat? Pokud bude mít moje matka plnou moc, může tuto změnu provést? Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 14.11.2016 18:16)

   Dobrý den,
   věc se má tak, že na základě ověřené plné moci Vám může vaše matka změnit trvalý pobyt, nesmí se nicméně jednat o generální plnou moc, ale o plnou moc ke konkrétnímu úkonu (tedy ke změně Vašeho trvalého pobytu). Jediné úskalí této varianty je však skutečnost, že Vaše matka by nám musela předložit Váš občanský průkaz, u kterého musíme oddělit roh z důvodu změny údajů. Navíc je problém v tom, že po změně trvalého pobytu máte zákonnou povinnost do 15 pracovních dnů požádat o nový občanský průkaz.

   Jen pro úplnost dodávám, že změnu trvalého pobytu je možné provést pouze na úřadu, do jehož správního obvodu adresa spadá.

   V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku - 261 192 659.

   S pozdravem


   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: Zmena udaju na obcanskem prukazu a pasu (Eva Nora 09.11.2016 9:42) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobry den,
  Mam dvojite obcanstvi CR a SR. Vracim se do CR po nekolika letech, posledny pobyt hlasen na Praze 4. V zahranici jsem se mezicasem vdala. Oddaci list vydany v zahranici (Albanii) jsem si nechala uznat na Slovensku, ale jeste ne v CR. Pro zmenu udaju na obcanskem prukazu a pasu postaci predlozit slovensky oddaci list, nebo budu muset zadat o uznani oddaciho listu na specialni matrice v Brne?
  Taky prosim o informaci, zda pro zmenu bydliste na obcance postaci predlozit najemni smlouvu (nove bydliste bude take na Praze 4).
  Dekuji a jsem s pozdravem.
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 13.11.2016 18:49)

   Dobrý den,
   bohužel oddací list ze Slovenska nestačí, je třeba vyřídit si český oddací list na zvláštní matrice v Brně. Pro změnu trvalého pobytu Vám stačí platná nájemní smlouva.

   V případě jakýchkoliv nejasností nebo dotazů nás můžete kontaktovat na naší informační lince 261 192 659.

   S pozdravem


   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: Obcansky prukaz (Jana Jansova 23.10.2016 20:28) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobry, bude mi koncit prukaz. Je nutne si prinest fotografii? Plati se nejaky poplatek?
  Dekuji Jansova
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 24.10.2016 17:25)

   Dobrý den,
   fotografii na výměnu občanského průkazu není třeba nosit, vyfotografujeme si Vás na přepážce. Pokud se jedná pouze o výměnu z důvodu končící platnosti, žádný správní poplatek se neplatí.

   Podrobnější informace případně naleznete na našich webových stránkách - http://www.praha4.cz/Vydani-obcanskeho-prukazu.html

   S pozdravem


   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend

 • Otázka: dotaz (Eliska Maskova 18.10.2016 6:01) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobry den.pred 2 lety jsem se vdala v Nemecku kde s manzelem bydlime.Nechavala jsem si delat novy obcansky prukaz v Cechach,ale nejsem spokojena s fotkou ani s tim,ze tam nemam evidovany pobyt v Nemecku,ale v Cechach.Lze si nechat obcansky prukaz predelat?Dekuji za odpoved.
  • Odpověď: (vedoucí OSA Ing. Martin Anděra, 18.10.2016 19:54)

   Dobrý den,
   pokud nejste spokojená s fotografií na občanském průkazu, existuje možnost si nechat vyměnit OP na vlastní žádost, za tuto variantu se nicméně platí správní poplatek 200 korun.

   Co se týče trvalého pobytu, tak adresu trvalého pobytu v zahraničí nelze do občanského průkazu zapsat. Existuje však varianta, že ukončíte trvalý pobyt na území ČR (viz odkaz) a následně požádáte o občanský průkaz bez trvalého pobytu. Pokud trvalý pobyt na území ČR ukončovat nechcete, bohužel neexistuje jiná varianta než mít v OP zapsanou adresu trvalého pobytu v ČR.

   ODKAZ - http://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-trvaleho-pobytu.aspx

   S pozdravem


   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agendVytisknout