Na balkoně se nově učí školáci z pražské Michle

Soutěžní projekt Lepší škola došel svého naplnění. Nově se mohou školáci ze ZŠ Mendíků učit na čerstvém vzduchu na balkoně školy. Další vítězný návrh – amfiteátr v ZŠ Ohradní je v pokročilém stádiu výstavby.

I na balkoně se nově učí školáci z pražské Michle. Nepoužívaný prostor v Základní škole Mendíků městská část v rámci projektu Lepší škola na přání dětí zrekonstruovala a přeměnila. Nyní je z něj venkovní učebna, kterou spolu s dětmi ve čtvrtek 7. září slavnostně otevřel radní Prahy 4 pro oblast školství a mládeže Jaroslav Míth (ODS).

Na balkoně se nově učí školáci z pražské Michle

Projekt Lepší škola organizuje a zastřešuje platforma Lepší místo. Jde o originální systém, který umožňuje nejen městům a obcím dát pomocí jednoduché aplikace pro chytré mobilní telefony možnost veřejnosti sdělit samosprávě své potřeby, názory, připomínky a návrhy. Nabízí efektivní způsob komunikace s občany. Do projektu je již v České republice zapojeno na sto obcí a měst.

„My jsme se zeptali žáků ve čtyřech michelských školách, jak by si přáli zlepšit svou školu a veřejnost i odborná porota následně vybíraly z dvanácti finálních návrhů dva, které městská část uskuteční,“ vysvětlil Jaroslav Míth, který se spolu s radním pro životní prostředí Ondřejem Růžičkou stal patronem projektu.

„Lepší místo učí děti vnímat pojem veřejný prostor, dívat se kolem sebe a přemýšlet o tom, co a jak vylepšit,“ dodal. Děti si přály od zrcadel do škol přes kvalitnější toaletní papír na WC a různé školní vybavení nebo pomůcky, až po bazén a vířivku. Zvítězit ale mohly jen dva návrhy.

Klání dětské fantazie Lepší škola odstartovalo loni v říjnu. Do soutěže o 2 x 50 000 korun za dva nejlepší návrhy, které finančně podpořily společnosti Microsoft, Česká spořitelna a O2 Czech Republic. přihlásily děti přes aplikaci Lepší místo téměř sto nápadů na zvelebení prostředí škol. Druhým vítězným návrhem je právě již zmiňovaný multifunkční amfiteátr ze Základní školy Ohradní.

Na balkoně se nově učí školáci z pražské Michle

Využít balkon na ZŠ Mendíků pro venkovní výuku byl nápad žačky nynější 9.A Niky Heryčové. Zdejší děti by ale také měly rády třeba horolezeckou stěnu v tělocvičně. „Kromě posilování a lezení by mohla sloužit i ke zdokonalení psychické odolnosti,“ vysvětluje školák Honza Pakosta. Jeho spolužačka Markéta Michalíková přidala nápad vytvořit multifunkční místnost. „Často připravujeme různá divadelní a hudební představení, speciálně zařízená místnost by se nám hodila pro pohodlnější nácvik a podpořila by i rozvoj naší fantazie,“ říká dívka.

„Podporuji jakoukoli aktivitu, kde se děti přímo zapojují a kde se současně propojuje vzdělávání a praxe. Jak už říkal Komenský, škola hrou“, poznamenal k průběhu soutěže Jaroslav Míth a Ondřej Růžička doplnil: „Já rozhodně fandím tomu, že děti samy vymýšlejí, co by chtěly zlepšit. Předpokládám, že v jejich očích by stálo zato zrealizovat všechny nápady.“

Plnit dětská přání a dětské sny je podle Petra Steklého z Lepšího místa inspirativní počin. „Věříme, že je jen otázkou času, kdy se k nám přidají další, a budeme moci zrealizovat mnoho dalších skvělých dětských nápadů na vylepšení škol. Protože to dává smysl,“ věří Steklý.

Více na www.lepsimisto.info/lepsiskola

Další fotografie najdete na našem facebooku na odkazu ZDE .

Zveřejněno: 07.09.2017 – vedoucí oddělení PR Petra Handlová,