Komunitní sázení v Praze 4

MČ Praha 4 podporuje vznik komunitních zahrad na svém území. V roce 2016 vznikly tři komunitní zahrady a v roce 2017 se připravuje vznik zhruba osmi dalších míst. Zde najdete seznam komunitních zahrad a také informace o aktuálním výběrovém řízení míst pro zahrádky a další zajímavosti.

Komunitní záhony a zahrady v MČ Praha 4

Komunitní zahrada v Mečislavově
Vnitroblok spodní části ulice Mečislavova v Nuslích. Prostor sloužící k setkávání sousedů, sdílení radostí i starostí a pěstování.
www.facebook.com/vnitroblokmecislavova

Komunitní zahrada Hodkovičky
Pod Lysinami 480/16, Praha 4. Zahrádku provozuje Společenství vlastníků jednotek v budově čp. 479-481, ul. Pod Lysinami, Praha 4

Komunitní zahrada Podolí
Na základě výzvy Městské části Praha 4 a ve spolupráci s organizací Kokoza vzniká ve čtvrti Podolí komunitní bylinková zahrádka.
www.facebook.com/bylinkovazahradapodoli/

Komunitní zahrada Zebra
Komunitní zahrada ve Školní ulici v Braníku.

Fotogalerie ze sázení v Mečislavově

Fotogalerie ze sázení v Podolí

Chcete-li najít další komunitní zahrady v celé Praze, podívejte se na mapu www.komunitnizahrady.cz

Komunitní zahrady na Praze 4 v roce 2017

V současné době probíhá výběr nejvhodnějších míst za spolupráce Kokozy.

Vybraná místa podpořená MČ Praha 4 musí splňovat určité podmínky:
  • První podmínkou pro založení zahrádky je komunita, spolek lidí, kteří se budou o zahrádku dál starat – bude ve vaší správě.
  • Dále si MČ Praha 4 vyhrazuje právo posoudit, zda je vámi vybraný pozemek k založení zahrádky vhodný, jedná-li se o pozemek MČ Praha 4 apod.
  • MČ Praha musí být vlastníkem pozemku, nebo je potřeba souhlas vlastníka
  • Pěstitelé založí jakoukoliv formu spolku tak, aby bylo možné uzavřít smlouvu o zapůjčení pozemku
  • Pěstitelé souhlasí, že budou zveřejněni na webu Prahy 4 jako místo komunitního pěstování

„V minulém roce jsme podpořili tři komunity městských zahradníků, kteří se rozhodli zlepšit blízké okolí svých domovů a pěstovat rostliny, které obohatí jejich jídelníček“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Věřím, že i v tomto roce budeme moci podpořit další zájemce o městské zahradničení, oživí se tím veřejný prostor i mezilidské vztahy.“

Kokoza, o. p. s. propaguje kompostování a pěstování ve městě. Inspiruje a motivuje obyvatele k využívání kompostovacích technologií vhodných do města a k pěstování ovoce a zeleniny pro svoji spotřebu a pro radost. Pro zviditelnění těchto témat vytváří prostor pro spolupráci s aktivními lidmi, firmami a veřejnou správou.

Máte-li dotazy, obracejte se na email petra.handlova@praha4.cz.

Akci pořádá městská část Praha 4 ve spolupráci s místní Agendou 21 a organizací Kokoza.

komunitní sázení
Zveřejněno: 23.02.2017 – vedoucí oddělení PR Petra Handlová,