Dominikánskému dvoru v Braníku se snad začíná blýskat na lepší časy

Znak městské části Praha 4Záměr pronajmout areál Dominikánského dvora v Braníku, který je v současné době ve velmi špatném technickém stavu, vyhlašovala radnice Prahy 4 opakovaně od roku 2008. Náklady na rekonstrukci této kulturní památky v řádu desítek milionů korun byly, a vzhledem k  ekonomické realitě dnešních dnů, bohužel i nadále jsou nad finanční možnosti městské části.

„Se svým projektem se na městskou část obrátila Nadace Charty 77. Byli bychom rádi, pokud by se rekonstrukce a budoucího využití ujala tak známá a respektovaná organizace, jakou právě Nadace Charty 77 nepochybně je. Již v minulosti dokázali, že své projekty mají dobře připravené a umí je realizovat. To je pro nás zárukou, že svůj záměr budou chtít dotáhnout do úspěšného konce,“ informuje starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek (ODS).
Cílem Nadace Charty 77 je vybudovat originální zařízení, které by bylo kombinací multikulturního centra a domu s pečovatelskou péčí pro přibližně 30 osob. Ty by zde našly prostor pro svou další uměleckou seberealizaci, dům by však byl i kulturním zařízením s běžnou komerční činností (filmové projekce, koncerty, výstavy, workshopy…).
Smyslem projektu „Domu čtyř múz“, který společně předložily Nadace Charty 77, Nadace život umělce a Agentura Schock, je poskytnout pomoc neobvyklým seniorům, umělcům, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, ať již z důvodu nemoci, úrazu, ztráty finančních jistot nebo stáří. Mnoho z umělců, milovaných diváky v době jejich aktivního působení, dožívá v osamění a často i v nouzi. Čtyři múzy v názvu projektu představují čtyři druhy uměleckých profesí, které se provozují na jevišti – herce, zpěváky a hudebníky, baletní mistry, výtvarníky a scénografy.

Michal Sochor

Zveřejněno: 05.03.2012 – tiskový referent David Polák,