Děti z Prahy 4 navrhují, jak zlepšit prostředí své školy

Jak zlepšit prostředí své školy, kde trávíme podstatnou část dne? O tom nyní přemýšlejí děti ze čtyř základních škol z Prahy 4, které se přihlásily do projektu Lepší škola. Soutěžní kampaň se rozjela minulý týden.  Žáci mohou posílat své tipy do 6. listopadu 2016 přes #lepsiskola. Projekt Lepší škola v Praze 4 probíhá pod záštitou radního pro oblast školství a mládeže Jaroslava Mítha a radního pro životní prostředí Ondřeje Růžičky. Zastřešující organizací kampaně je platforma Lepší místo.
Lepší místo - logo
„Z každé školy budou vybrány tři finálové nápady do veřejného hlasování a na konci února budou děti své nápady prezentovat před nezávislou porotou,“ uvedl Jaroslav Míth (ODS), radní městské části Praha 4 pro oblast školství.

Na základě obou hlasování, poroty i veřejnosti, pak budou vyhodnoceny dva nejlepší nápady, jejichž uskutečnění podpoří 2 x 50.000 korunami společnosti Microsoft, Česká spořitelna a O2 Czech Republic.

„Velmi vítám tento projekt, protože děti neučí jen společenské zodpovědnosti, ale současně jim pomáhá jim uvědomit si význam veřejného prostoru a své místo v něm,“ uvedl Ondřej Růžička (STAN – Tučňák). „Hodně důležité je, že přináší zcela nový pohled na svět, prostředí, ve kterém se školáci pohybují, přece nemusí být jen dílem dospělých, ale mohou se na něm podílet svými nápady i školní děti.“

Do soutěže se zapojily ZŠ Ohradní, ZŠ Mendíků, ZŠ Na Líše a ZŠ Bítovská. Žáci nebo jejich rodiče si do svých mobilů stahují aplikaci Lepší místo, přes kterou budou posílat své nápady na to, co chtějí ve své škole nebo v jejím bezprostředním okolí zlepšit. Odpovědi na otázky co a kde je potřeba udělat a vylepšit totiž dají právě děti samy.

„Projekt Lepší škola je přínosný zejména v tom, že děti učí občanské zodpovědnosti a angažovanosti, tedy vlastnostem, kterých nyní v české společnosti není zrovna nazbyt. Je zřejmé, že pokud chceme zlepšit společenskou situaci a atmosféru, musíme začít u sebe a ve svém bezprostředním okolí,“ upozornil Jaroslav Míth.

„Společenská odpovědnost není jen prázdná fráze a zaleží na každém z nás, jakým konkrétním obsahem toto poslání naplní.  Sledovat, jaké nápady nakonec vyhrají, bude bezpochyby nejen zajímavým průzkumem do dětského vnímání světa, ale taky inspirací pro všechny ostatní, kteří mají chuť zlepšit něco ve svém okolí,“ doplnila Kamila Drtilová z projektu Lepší místo.

Více na www.lepsimisto.info/lepsiskola, zadávání tipů probíhá přes #lepsiskola.

Mobilní aplikaci si můžete stáhnout po načtení QR kódu
AppStore
Lepší místo - QR kód (Android + Apple)
Google play
Lepší místo - QR kód (Android + Apple)

Zveřejněno: 02.11.2016 – tiskový referent David Polák
Vytisknout